ISSN
Sportowa Historia

Na równi z mężczyznami

2015-04-21, 10:09   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons
Rzadko się zdarza, by w rywalizacji sportowej mężczyzn wygrywała kobieta, ale tak czasem się zdarzało, gdy na starcie kolarskiej rywalizacji stawała Karolina Kocięcka.

Kocięcka urodziła się w 1875 roku, początkowo ścigała się głównie na torze. To właśnie wtedy rozpoczęła rywalizację z mężczyznami, damskie kolarstwo dopiero raczkowało. Sukcesy na torze zaowocowały startami w rajdach rowerowych. - Pierwszy publiczny wyścig damski na dystansie 27 km odbył się 1 sierpnia 1897 roku na szosie za Jabłonną, w którym zwyciężyła Karolina Kocięcka – niewątpliwie najbardziej znana cyklistka tamtego okresu, której kolarskie wyczyny budziły powszechny podziw i uznanie. O niej najchętniej i najczęściej pisała ówczesna prasa, traktując ją jako fanatyczkę sportu cyklowego – wspominano po latach na łamach Kwartalnika TPW Oddział Powiśle.

W 1900 roku Karolina Kocięcka rowerem udała się do Paryża na Światową Wystawę Powszechną i Igrzyska Olimpijskie. Drogę powrotną do Warszawy również przebyła rowerem. Na swoim koncie miała wiele nagród i tytułów. Jako jedyna kobieta wzięła nawet udział w prestiżowym wyścigu Moskwa – Petersburg, w którym zajęła 9. miejsce.

Po zakończenia kolarskiej kariery, dwa kółka zamieniła na cztery i została jedną z pierwszych automobilistek.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.