Narciarstwo na poziomie

2013-01-22, 07:05   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Jak doskonalić technikę jazdy na nartach? Jak najlepiej dobrać sprzęt? O czym pamiętać przy wyborze trasy? Na te wszystkie pytania odpowiada Ron LeMaster w książce „Narciarstwo na poziomie", która ukazała się pod koniec ubiegłego roku w Polsce. Na polskie wydanie poradnika zdecydowało się warszawskie Wydawnictwo Nete.

Autor książki to Amerykanin, instruktor i trener narciarstwa zjazdowego z 30-letnim doświadczeniem. O jego wiedzy w tym temacie najlepiej świadczy fakt, że jest doradcą technicznym kadry Stanów Zjednoczonych w narciarstwie zjazdowym i prowadzi własną szkołę narciarską. Na swoim koncie ma wiele publikacji w magazynach o tematyce dotyczącej tej zimowej dyscypliny sportu, więc książkę „Narciarstwo na poziomie" śmiało można uznać za ekspercką.

Świadczy o tym nie tylko to, czym zajmuje się LeMaster, ale przede wszystkim zawartość publikacji. Jest ona podzielona na trzy części. Pierwsza z nich dotyczy podstaw narciarstwa, druga różnych technik zjazdowych, trzecia natomiast wykorzystania taktyk i technik w praktyce. Autor swoje dzieło rozpoczyna od przedstawienia fizycznych praw, które rządzą zjeżdżaniem na nartach. Wszystko wyjaśnione jest w sposób przystępna dla czytelnika i zobrazowane licznymi zdjęciami, infografikami oraz ilustracjami, które ułatwiają zrozumienie tekstu. Z tej części dowiedzieć można się między innymi co to jest sztywność poprzeczna, jakie znaczenie dla narciarza ma siła odśrodkowa i jak na zjeżdżanie wpływa siła reakcji śniegu.

Po tej teoretycznej części czytelnik ma okazję zaznajomić się z podstawowymi zasadami zjeżdżania na nartach. Kolejne rozdziały poświęcone bowiem zostały właściwej pozycji narciarskiej, skręcaniu czy krawędziowaniu nart. Ta część ma charakter poradnika, w którym autor wskazuje na istotne elementy, na które należy zwrócić uwagę podczas doskonalenia umiejętności narciarskich. Całość przeplatana jest cennymi wskazówkami oraz przykładami ćwiczeniami, które mają pomóc w uzyskaniu możliwie najlepszej postawy na stoku.

Kolejna część, zatytułowana „Taktyki i techniki w praktyce" ukazuje, jak dobrać właściwą technikę podczas zjeżdżania na trasach o różnej charakterystyce – muldach, stromiznach, na lodzie czy głębokim śniegu. LeMaster udziela czytelnikom wielu przydatnych wskazówek, wskazując na najistotniejsze elementy – od wyposażenia po taktyki.

Łącznie na książkę „Narciarstwo na poziomie" składa się 14 rozdziałów. Każdy z nich opisuje inny element narciarstwa zjazdowego, ale każdy z nich jest niezwykle istotny w przypadku kogoś, kto chce doskonalić swoje umiejętności. Poradnik przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które potrafią już jeździć na nartach, ale chcą poprawić technikę jazdy. Autor zagłębia się w najmniejsze szczegóły tej aktywności, na które wiele osób w ogóle nie zwróciłoby wcześniej uwagi. Przystępny tekst, bogactwo infografik, ilustracji i zdjęć, przykłady ćwiczeń, a także notki o najsłynniejszych sportowcach uprawiających zawodowo narciarstwo, jak Hermann Maier czy Janica Kostelić składają się na publikację, którą z całą pewnością można polecić instruktorom narciarstwa czy każdemu, kto uważa, że powinien poprawić technikę zjeżdżania na nartach. Rekomendacja Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego powinna zresztą wystarczyć wszystkim, którzy zastanawiają się nad dobrym poradnikiem o tej zimowej aktywności sportowej.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.