ISSN
Sportowa Historia

Niezwykła Konopacka

2012-05-23, 10:33   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Halina Konopacka to pierwsza polska złota medalista olimpijska. 23 maja 1926 roku lekkoatletka urodzona w Rawie Mazowieckiej dokonała czegoś jeszcze.

Halina Konopacka uprawiała kilka dyscyplin sportu, jednak zasłynęła przede wszystkim z rzutu młotem. Bez wątpienia do historii polskiego sportu przeszedł jej udział w Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie, w 1928 roku. Wówczas Konopacka sięgnęła po złoty medal olimpijski, był to pierwszy złoty krążek dla Polski na imprezie tej rangi. Rzut, który dał jej zwycięstwo był wówczas również rekordem świata.

23 maja 1926 roku Halina Konopacka na stałe zapisała się w annałach polskiej historii, ustanowiła pierwszy polski lekkoatletyczny rekord świata, uzyskując w rzucie dyskiem 34,15 m. Ostatecznie ten rekord poprawiła do 39,62 m., ale ten z 1926 roku pozwolił nie tylko wypromować Polskę, ale także zasłynąć Konopackiej na arenie międzynarodowej.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.