Notatka z życia: Alojzy Świderek

2013-05-30, 07:34   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Alojzy Świderek pod koniec ubiegłego roku został odwołany ze stanowiska trenera reprezentacji Polski siatkarek. Jego bilans w kadrze po blisko półtorej roku prowadzenia żeńskiej drużyny narodowej to 16 zwycięstw i 11 porażek. Trudno ten wynik uznać za imponujący, tym bardziej, że kadra pod jego wodzą nie osiągnęła żadnego sukcesu. Świderek może jednak pochwalić się kilkoma znaczącymi osiągnięciami, nie tylko jako trener, ale też zawodnik.

Poważną siatkarską karierę rozpoczął w wieku 14 lat. W 1966 r. trafił bowiem do drużyny MKS Rawa Mazowiecka. Największe sukcesy odniósł jednak ze swoimi kolejnymi zespołami – AZS Warszawą, Resovią Rzeszów i stołeczną Legią. Z pierwszym z wymienionych klubów zdobył w 1972 r. brąz mistrzostw Polski. Trzy lata później mógł już cieszyć się z miana najlepszego w kraju, kiedy to Resovia Rzeszów sięgnęła po mistrzostwo. Z tym samym klubem Świderek w sezonie 1973-1974 startował w Pucharze Europy Zdobywców Pucharów, zajmując 3. miejsce. Do swojej kolekcji dorzucił jeszcze cztery krążki mistrzostw Polski – dwa srebrne i dwa brązowe wywalczone z Legią Warszawa.

Oprócz sukcesów krajowych, były trener kadry siatkarek ma na swoim koncie osiągnięcia międzynarodowe. W 1971 r. wraz z reprezentacją Polski juniorów wywalczył w Barcelonie srebro. Może pochwalić się też udziałem w Igrzyskach Olimpijskich w Monachium rok później, gdzie polska kadra zajęła 9. miejsce. Ostatecznie licznik występów Świderka w narodowym zespole zatrzymał się na 34.

Po zakończeniu sportowej kariery został trenerem. W tym fachu jego największymi osiągnięciami są sukcesy obu reprezentacji narodowych – żeńskiej i męskiej, do których przyczynił się jako asystent. W 2003 r. asystował Andrzejowi Niemczykowi w prowadzeniu kadry kobiet, kiedy ta sięgała po złoto mistrzostw Europy, a trzy lata później był drugim trenerem męskiej reprezentacji, która w Tokio wywalczyła drugie miejsce w mistrzostwach świata. Świderek asystował wtedy Argentyńczykowi Raulowi Lozano. Największym indywidualnym sukcesem trenerskim byłego siatkarza pozostaje mistrzostwo Polski, które zdobyły jego podopieczne w Winiarach Kalisz w 2005 r.

Dziś urodzony 30 maja 1952 r. w Łodzi Alojzy Świderek świętuje 61. urodziny.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.