Notatka z życia: Andrzej Tomza

2014-07-17, 10:19   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

fot. morguefile.com/taliesin
Dokładnie osiem lat temu zmarł Andrzej Tomza – reprezentant Polski w strzelectwie sportowym, olimpijczyk z Rzymu. Były sportowiec został postrzelony w głowę w swoim ogrodzie.

Urodził się 6 sierpnia 1931 roku w Lublinie. Reprezentował kluby takie jak Wawel Kraków, Lublinianka i AZS Warszawa. Jego największym sukcesem był udział w igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 roku (28. miejsce w strzelaniu z pistoletu dowolnego na 50 m).

Cztery lata później strzelec szykował się do występu na kolejnych igrzyskach w Tokio, ale z udziału w tej imprezie wyeliminowała go kontuzja. Tuż przed wyjazdem do Japonii w jego motocyklu podczas podróży do Krakowa pękła opona, co skutkowało wypadkiem i złamaniem nogi, które uniemożliwiło start.

Oprócz olimpijskiego występu w Rzymie Andrzej Tomza w latach 1948-1982 brał także udział w mistrzostwach świata i Europy. Został zamordowany w Chełmie 17 lipca 2006 roku w przydomowym ogrodzie. Miał 75 lat.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.