Notatka z życia: Mistrzyni młota

2013-08-08, 07:17   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Mimo zaledwie 28 lat, Anita Włodarczyk może pochwalić się już tytułem mistrzyni świata i Europy, a także srebrnym medalem olimpijskim. Polska lekkoatletka została wspaniałą następczynią Kamili Skolimowskiej – złotej medalistki z Sydney, która zmarła niespodziewanie przed trzema laty.

22 sierpnia 2009 roku. Na stadionie olimpijskim w Berlinie trwa konkurs rzutu młotem kobiet. W pierwszej serii Anita Włodarczyk osiągnęła dobry rezultat – 74,86 m. Ten wynik daje jej jak na razie drugie miejsce, gdyż Niemka Betty Heidler w swojej próbie rzuciła młotem na odległość 75,10 m. W drugiej serii rzutów Polka bierze głęboki oddech, zaczyna kręcić młotem, wykonuje dynamiczne obroty i posyła młot bardzo daleko. Sędziowie mierzą odległość... 77,96 m! Nowy rekord świata! Szalejąca ze szczęścia Włodarczyk biegnie pod trybuny, na których siedzą polscy kibice. Niestety, skacząc na bieżni niefortunnie układa nogę, skręcając ją w kostce. Kontuzja uniemożliwia jej dalszy udział w konkursie. Polka prowadzi, jednak Betty Heidler w każdej kolejnej próbie zbliża się do wyniku liderki. 75,38, 75,73, 76,44... W ostatnim rzucie Niemka daje z siebie wszystko – młot ląduje bardzo daleko. Nie tak daleko jednak, żeby pokonać Włodarczyk. Rezultat 77,12 m sprawia, że Polka zostaje mistrzynią świata w wieku zaledwie 24 lat.

Tytuł najlepszej lekkoatletki na świecie w rzucie młotem jest pierwszym naprawdę wielkim triumfem Anity Włodarczyk. Urodzona 8 sierpnia 1985 r. w Rawiczu sportsmenka karierę zaczynała w miejscowym Kadecie w wieku 16 lat. Co ciekawe, jej pierwszą dyscypliną był rzut dyskiem. Dopiero po roku Włodarczyk zadebiutowała w rzucie młotem, która to konkurencja przyniosła jej z czasem wielkie sukcesy. W 2007 r. Polka w młodzieżowych mistrzostwach Europy zajęła 9. miejsce z rezultatem 62,11 m. Rok później była już triumfatorką Zimowego Pucharu Europy w rzutach, od tamtego czasu regularnie rzucając ponad 70 m. W wieku 23 lat Włodarczyk zaliczyła pierwszy olimpijski turniej, w Pekinie zajmując 6. miejsce. Uplasowała się wyżej niż jej bardziej utytułowana koleżanka – Kamila Skolimowska, która spaliła w finale wszystkie trzy próby.

Rok 2009 był najbardziej owocny, jeśli chodzi o triumfy w różnych konkursach. Oprócz mistrzostwa świata, Włodarczyk wygrała ponownie Zimowy Puchar Europy w rzutach, a także triumfowała w swojej konkurencji w Drużynowych Mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. Ten rok przyniósł jej także wspomniany rekord świata, który, poprawiony 6 czerwca 2010 r. o 34 cm, przetrwał do 21 maja 2011 r. Wtedy to rezultat 79,42 m uzyskała Betty Heidler. Lata 2010-2011 były jednak naznaczone kontuzjami, które miały wpływ na postawę Włodarczyk. Mimo tego, Polce udało się zdobyć brąz mistrzostw Europy w Barcelonie, które odbywały się w 2010 r.

Po najsłabszym w ostatnich latach roku 2011, przyszła pora na bardzo udane 12 miesięcy. W ubiegłym roku Anita Włodarczyk zdobyła mistrzostwo Europy, a także sięgnęła po srebrny krążek na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Obecny rok, obok udziału w kilku mityngach i Drużynowych Mistrzostwach Europy, Polka rozpoczęła od rezultatu 76,06 w 59. Memoriale Janusza Kusocińskiego, natomiast w Mistrzostwach Polski w Toruniu rzuciła młotem na odległość 76,93 m, co jest drugim najlepszym wynikiem w tym roku na świecie. Obecnie Anita Włodarczyk przygotowuje się do Mistrzostwa Świata w Moskwie, które rozpoczną się za dwa dni. Dziś natomiast świętuje swoje 28. urodziny.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.