Notatka z życia: Roman Kasprzyk

2014-09-04, 09:03   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

fot. morguefile.com/GaborfromHungary
Czy piłkarza, który dwa razy zagrał w reprezentacji Polski, można nazwać pełnoprawnym reprezentantem? Jeśli tak, to jest nim Roman Kasprzyk, wychowanek Czarnych Chropaczów, a także ligowiec Ruchu Chorzów, Zagłębia Wałbrzych i Stali Mielec. Dziś urodzony w Oświęcimiu zawodnik kończy 72 lata.

Urodził się 4 września 1942 roku. Był nieźle zapowiadającym się piłkarzem, a Andrzej Gowarzewski w tomie Encyklopedii Piłkarskiej Fuji poświęconym Ruchowi Chorzów nazwał jego karierę „burzliwą dosłownie i w przenośni”. Roman Kasprzyk, młodszy brat Józefa, także ligowca (ŁKS), był skutecznym napastnikiem, a swoje umiejętności potwierdził m.in. w młodzieżowej reprezentacji Polski.

To z nią wywalczył srebrny medal turnieju UEFA w 1961 roku, a dwa lata później zadebiutował w seniorskiej kadrze. Zaliczył w niej zaledwie dwa występu, ale lepiej szło mu na ligowych boiskach. W najwyższej klasie rozgrywkowej reprezentował Ruch Chorzów, Zagłębie Wałbrzych i Stal Mielec, w niższych ligach Star Starachowice i Concordię Knurów.

W 1968 roku został królem strzelców drugiej ligi. Karierę zakończył w wieku 35 lat w Knurowie. Dziś obchodzi 72. urodziny.

Artykuł na podstawie: 
Andrzej Gowarzewski „Ruch Chorzów. 75 lat Niebieskich. Księga jubileuszowa”, Kolekcja Klubów tom I, Wydawnictwo GiA, Katowice 1995. 
www.wikipedia.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.