ISSN
Sportowa Historia

Notatka z życia: Wielki dziennikarz i historyk sportu

2013-07-04, 09:50   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Bogdan Tuszyński to chyba jedyna w Polsce osoba, która z taką skrupulatnością i regularnością od lat dokumentuje polskie dziennikarstwo sportowe. Nie tylko media są jednak tematem zainteresowania byłego sprawozdawcy Polskiego Radia i „Przeglądu Sportowego". Zajmuje się on także historią polskiego sportu, a na swoim koncie ma już ponad 30 publikacji książkowych, z których większość nie znajduje na rynku konkurencji.

Pierwszą książkę Bogdan Tuszyński wydał przed blisko 40-stu laty. Było to w 1975 r., a pozycja nosiła tytuł „Sprintem przez prasę sportową". Tematyka sportowej prasy poruszana była przez historyka jeszcze wielokrotnie w książkach takich jak „Sportowe pióra" (1994), „Prasa i sport" (1981) czy „Tytani mikrofonu" (1992). Nie tylko jednak ten rodzaj medium był przez Tuszyńskiego dokładnie opisywany w kontekście relacji sportowych. Wydał on również dzieła „Radio i sport" (1993) oraz „Telewizja i sport" (1996), które do dziś są właściwie jedynymi w Polsce pozycjami o tej tematyce. Jest to związane z karierą naukową Tuszyńskiego, który obronił doktorat w 1974 r. i od tamtego czasu zalicza się do grona największych prasoznawców w kraju.

Nie opisuje jednak wyłącznie mediów. Jest również jednym z najlepszych dokumentalistów dziejów polskiego sportu, a na koncie ma obszerne książki, w których opisuje rodzimych olimpijczyków („Polscy olimpijczycy XX w." (2004), „Leksykon olimpijczyków polskich 1924-2006" (2006) czy „Leksykon olimpijczyków polskich 1924-2010" (2010)), wybitnych sportowców i patriotów, takich jak Janusz Kusociński („Kusy" (2000), „Ostatnie okrążenie `Kusego`" (1990) czy „Za cenę życia. Sport Polski walczącej 1939-1945" (2006)), a także jedną ze swoich ulubionych dyscyplin – kolarstwo („Złota księga sportu światowego" (1999), „Złota księga sportu polskiego" (1995) czy „70 lat Tour de Pologne 1928-1998 (1999)).

Swoją dziennikarską przygodę Bogdan Tuszyński zaczął od łódzkiej prasy w 1947 r. Później pracował krótko w „Przeglądzie Sportowym", ale najdłużej związany był ze sportową redakcją Polskiego Radia, w której spędził blisko 30 lat. Relacjonował dla niej najważniejsze imprezy sportowe świata, z igrzyskami olimpijskimi na czele. Za swoją pracę wielokrotnie wyróżniany był różnego rodzaju nagrodami, takimi jak Złote Pióro czy Złoty Wawrzyn Olimpijski w dziedzinie literatury.

Jak pisze Artur Cegiełka w książce „Działania MSW wokół olimpijskich zmagań Moskwa `80", opierając się na dokumentach pochodzących z IPN-u, Tuszyński miał od 1963 r. współpracować ze służbami bezpieczeństwa pod pseudonimem „Fala". Podpisanie przez dziennikarza oświadczenia o współpracy miało nastąpić pod wpływem świadomości posiadanych przez służby materiałów, które mogły złamać Tuszyńskiemu karierę. Jak podkreśla Cegiełka, w archiwach brak doniesień własnoręcznie spisanych przez dziennikarza, które byłyby najbardziej wiarygodne. Autor wiarygodność raportów ze spotkań z Tuszyńskim spisywanych przez funkcjonariuszy MSW podaje w wątpliwość. Nie udało mu się też skonfrontować informacji tam zawartych ze wspomnieniami dziennikarza ze względu na jego zły stan zdrowia.

Dziś Bogdan Tuszyński obchodzi 81. urodziny.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.