ISSN
Sportowa Historia

O tym pisała prasa: Podejście władzy do sportu

2014-12-31, 18:16   A A A   drukuj  

fot. morguefile.com/xandert
„Przegląd Sportowy” 31 grudnia 1921 roku pisał na swoich szpaltach "bez owijania w bawełnę" o stosunku władzy do sportu.

„Rozwój sportu w Polsce natrafia na bardzo ciężkie podłoże. Nie biorąc już pod uwagę tych błędów taktycznych, jakimi zgrzeszyły i ciągle grzeszą polskie związki sportowe, pomijając nawet pewien bierny opór społeczeństwa, musimy z przykrością stwierdzić, że największa przeszkodą, której zwalczyć na razie niepodobna, to stanowisko władz rządowych i komunalnych. Jedne i drugie władze nieprzebłaganem swem stanowiskiem zabijają wprost wszelkie życie sportowe w Polsce, jedne i drugie, miast wyciągnąć z tego ruchu jak największe korzyści dla państwa, niwelują i niszczą to, co i bez ich pomocy stworzono. Dziwną się wprost wydaje ta krótkowzroczność. Czyżby do polityki tych władz należało tępienie wszelkiej tężyzny w narodzie, czyżby zależało im na tem, ażeby społeczeństwo polskie składało się z samych cherlaków i suchotników? Czyżby wreszcie zdrowie obywateli było czemś tak podrzędnym i tak nic nieznaczącem, że wszelkie dążenia do podtrzymania go są zbytecznemi? Chyba tylko w ten sposób można sobie tłumaczyć tę zastarzałą obojętność dla rozwoju sportu rodzimego.”
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.