Dziś na łamach naszego portalu o dwóch wspaniałych polskich lekkoatletkach, Teresie Sukniewicz- Kleiber oraz Mirosławie Sarnie z.d. Sałacińsiej.
Teresa Sukniewicz-Kleiber urodziła się 10 listopada 1948 roku w Warszawie. Uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku. Swój udział w Igrzyskach zakończyła odpadając w półfinale biegu przez płotki na 80 metrów. Rok później na Mistrzostwach Europy w Atenach zajęła 5. miejsce na dystansie 100 m, zaś w 1971 roku na tej samej imprezie w Helsinkach wywalczyła brązowy medal w tej konkurencji. Swój pierwszy rekord świata ustanowiła w 1969 roku w biegu na dystansie 100 metrów przez płotki z czasem 13,3 s. W 1970 roku dwukrotnie go poprawiła na 12,08 s i 12,7 s. w 1970 roku Teresa Sukniewicz-Kleiber ustanowiła również rekord świata w biegu przez płotki na 200 metrów wynikiem 25,8 s. W swoim dorobku ma również złoty medal Uniwersjady w Turynie. Sukcesy odnosiła także na Halowych Mistrzostwach Europy, zdobyła srebro na 50 metrów przez płotki w Grenoble w 1972 roku oraz brązowe medale na 60 metrów przez płotki w Wiedniu w 1970 roku i w Sofii w 1971 roku. Teresa Sukniewicz-Kleiber to również siedmiokrotna Mistrzyni Polski.
Mirosława Sarna to lekkoatletka urodzona 8 czerwca 1942 roku w Łodzi, startowała w sprincie, skoku w dal i w pięcioboju. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Mirosława Sarna 29 razy reprezentowała Polskę w meczach międzypaństwowych. Uczestniczyła w Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku, gdzie zajęła 5. miejsce w skoku w dal oraz występowała w sztafecie 4x100 metrów, która to odpadła w półfinale z powodu zgubienia pałeczki. Podczas Mistrzostw Europy w Budapeszcie zajęła 15. miejsce w pięcioboju. Swój największy sportowy sukces odniosła na Mistrzostwach Europy w Atenach w 1969 roku zdobywając złoty medal w skoku w dal, tym samym bijąc swój rekord życiowy wynikiem 6,49 metrów. Na swoim koncie ma również osiem tytułów Mistrza Polski. W Halowych Mistrzostwach Europy wywalczyła dwa brązowe medale w skoku w dal w Wiedniu i Rotterdamie. Została odznaczona m. in. Złotym Krzyżem Zasługi i złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Lekkiej Atletyki
Data powstania organizacji: 11 października 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: European Athletic Association, Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych – IAAF (1919)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych Warszawa (1987), Bydgoszcz (2010)
Najważniejsze daty w historii lekkiej atletyki
koniec XIX w. - powstaje Towarzystwo Gimnastyczne Sokół oraz Park dr. H. Jordana w Krakowie, gdzie propagowano idee sportu
1904 – pierwsze kluby zakładają sekcje lekkoatletyczne
11 października 1919 – powstaje Polski Związek Lekkiej Atletyki
1919 – PZLA wstępuje w szeregi Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF)