W sezonie 1992/93 rozegrano po raz pierwszy rozgrywki Ligi Mistrzów, które tym samym zastąpiły Puchar Europy Mistrzów Klubowych. Przed szansą awansu do fazy grupowej stoi Legia Warszawa. Jak wyglądały ostatnie rundy polskich klubów?
W premierowym sezonie Ligi Mistrzów, do rywalizacji stanął Lech Poznań, który musiał przejść dwie rundy, by awansować do fazy grupowej. „Kolejorz" na ostatniej prostej nie dał rady szwedzkiemu IFK Göteborg, przegrywając w dwumeczu 0:4. Rok później ponownie to klub z Poznania stanął do walki o elitarne rozgrywki i tym razem odpadł w ostatniej rundzie, na drodze do szczęścia stanął rosyjski Spartak Moskwa, który w sumie wygrał 2:7. W sezonie 1994/95 odbyła się tylko jedna runda kwalifikacyjna, jednak Legia Warszawa nie potrafiła sprostać chorwackiemu Hajdukowi Split odpadając z dalszej gry. Rok później ponownie legioniści rywalizowali o fazę grupową i po raz pierwszy skutecznie, eliminując IFK Göteborg. Ostatecznie warszawianie odpadli dopiero w 1/4 finału. Kolejny sezon był również udany Widzew Łódź, ograł w dwumeczu duńskie Brøndby IF. Łodzianie w grupie zajęli 3. miejsce.
Później niestety było gorzej. Rok później w ostatniej rundzie Widzew nie sprostał włoskiej AC Parma. W 1998 roku w II rundzie kwalifikacyjnej ŁKS Łódź musiał uznać wyższość Manchesteru United. W kolejnym sezonie w III rundzie, która była ostatnią rundą kwalifikacyjną, łódzki Widzew odpadł po potyczce z włoską Fiorentiną. Rok później nadzieje polskim kibicom odebrał Panathinaikos Ateny, który na ostatniej prostej wyeliminował Polonię Warszawa. W 2001 roku bramy do Ligi Mistrzów Wiśle Kraków zamknęła FC Barcelona. Rok później Hiszpanie wyeliminowali warszawską Legię. W kolejnym sezonie „Biała Gwiazda" ponownie musiała odłożyć marzenia o elitarnych rozgrywkach na bok, przegrywając z RSC Anderlecht Bruksela. W kolejnym roku było podobnie, tym razem piłkarze z Reymonta nie dali rady Realowi Madryt. W 2005 roku ponownie to Wisła próbowała wejść do Ligi Mistrzów, tym razem lepszy po dogrywce okazał się Panathinaikos. Rok później za mocno dla Legii Warszawa był Szachtar Donieck. W kolejnym sezonie Zagłębie Lubin odpadło już w pierwszej rundzie. W 2008 roku na drodze Wisły ponownie stanęła hiszpańska Barcelona. Rok później krakowianie opadli w II rundzie. Zaś w 2010 roku Lech Poznań opadł w trzecim etapie eliminacji. Dwa lata temu za mocna dla Wisły Kraków okazała się APOEL Nikozja. Z kolei rok temu Śląsk Wrocław odpadł w III rundzie.
Obecnie przed bramami raju stoi Legia Warszawa, trzeba tylko wyeliminować rumuńską Steauę Bukareszt. Tylko, albo aż?
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach