ISSN
Sportowa Historia

Otwarcie stadionu Legii

2014-08-09, 10:02   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons/Adrianek2501
84. lata temu dokonano otwarcia Stadionu Wojska Polskiego, czyli obiektu warszawskiej Legii.

Jego budowę rozpoczęto w 1929 roku, to właśnie wtedy wojskowi otrzymali dotację na budowę reprezentacyjnego Stadionu Wojskowego. Obiekt był realizowany według koncepcji Maksymiliana Dudryk-Darlewskiego, działacz Legii, ale nie tylko. Dudryk było ze sportem bardzo mocno związany był działaczem Warszawskiego Klubu Narciarskiego, Polskiego Związku Narciarskiego. To Maksymilian Dudryk-Darlewski stał na czele budowy Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na Bielanach. Wreszcie z Aleksandrem Kodelskim zaprojektował stadion stołecznego klubu.

Otwarcie obiektu nastąpiło 9 sierpnia 1930 roku. W premierowym spotkaniu legioniści zmierzyli CF Europa Barcelona, wówczas jednym z czołowych europejskich klubów. Warszawianie spotkanie zremisowali 1:1, a pierwszą bramkę zdobył legendarny Henryk Martyna w 22. minucie z rzutu karnego, który w wojskowych barwach rozegrał 160. spotkań. Pierwsze ligowe spotkania na nowym obiekcie wcale nie zagrała Legia, a Warszawianka, która 24 sierpnia 1930 roku zmierzyła z Łódzkim KS. Dopiero po tym spotkaniu na murawę wybiegli piłkarze Legii, którzy zagrali z Czarnymi Lwów.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.