Pierwszy mecz siatkarek

2014-02-12, 08:39   A A A   drukuj   Diana Popek

Trwają Zimowe Igrzyska Olimpijskie, dziś na łamach naszego portalu trochę na przekór odrobinę historii o kadrze narodowej w piłce siatkowej kobiet.

Pomysł powołania reprezentacji Polski kobiet w piłce siatkowej powstał w 1947 roku, po przystąpieniu protoplasty Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Polskiego Związku Koszykówki, Siatkówki i Szczypiorniaka do Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej. Pierwszy mecz kadra narodowa siatkarek rozegrała 14 lutego 1948 roku z Czechosłowacją. Polki swój debiut wygrały 3:1. Pierwszym selekcjonerem siatkarskiej kadry kobiet był Walenty Kłyszejko, obecnie jest nim Piotr Makowski.

Reprezentacja Polski kobiet w piłce siatkowej dwukrotnie sięgnęła po brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Po raz pierwszy w Tokio w 1964 roku, cztery lata później siatkarki ponownie zajęły trzecie miejsce. W Mistrzostwach Świata zawodniczki reprezentowały Polskę dziesięciokrotnie. Na pozycjach medalowych znajdowały się trzy razy. W 1952 roku zajęły drugie miejsce, zaś w 1956 i 1962 zostały sklasyfikowane na trzecim miejscu. W Mistrzostwach Europy Polki brały udział dwadzieścia siedem razy. W 2003 i 2005 roku nasze reprezentantki były najlepsze na Starym Kontynencie. Pięciokrotnie były wicemistrzyniami Europy, zaś po brązowy medal sięgnęły cztery razy. W Pucharze Świata siatkarki brały udział dwukrotnie zajmując ósme (2003) i szóste (2007) miejsce.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.