ISSN
Sportowa Historia

Pierwszy Memoriał Janusza Kusocińskiego

2013-10-05, 07:43   A A A   drukuj   Tomasz Michalak

puchar przechodni ufundowany jako "Nagroda Wędrowna" przez wydawnictwo "Dziennik Bydgoski" (ze zbiorów Bożeny Szulc)

Przyjmuje się, że po raz pierwszy Memoriał Janusza Kusocińskiego został rozegrany 19 i 20 czerwca 1954 roku, w czternastą rocznicę tragicznej śmierci złotego medalisty olimpijskiego. Jednak tak naprawdę pierwsze zawody rozegrane zostały w Bydgoszczy już 25 listopada 1945 roku.

Organizatorem był klub „Drukarz". Na starcie stanęło 182 zawodników. Zwyciężył Czesław Wasielewski, dla którego był to swego rodzaju hołd oddany przyjacielowi. Wasielewski Memoriał Kusocińskiego wygrywał również w latach 1946 i 1947 reprezentując barwy RKS „Orzeł" Włocławek. W latach następnych zwyciężył jego kontynuator biegowy z Włocławka Napoleon Dzwonkowski - „Zryw" Włocławek, a w 1949 Kramek z Gwardii Lublin.

Co tyczy się Czesława Wasilewskiego był on ostatnim zwycięzcą prestiżowego biegu okrężnego długości 3000 m w 1939 roku. Bieg był rozgrywany od 1929 roku. Zwycięzca otrzymywał puchar przechodni ufundowany jako „Nagroda Wędrowna" przez wydawnictwo „Dziennik Bydgoski". Nagrodę tę dwukrotnie zdobywał Józef Noji – 24 maja1936 roku i 06 maja 1937 roku dla klubu „Legia" Warszawa. Na listę triumfatorów biegu wpisał się również Janusz Kusociński. Obecnie puchar ten znajduje się w zbiorach córki Czesława Wasilewskiego Pani Bożeny Szulc.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.