ISSN
Sportowa Historia

Piłka nożna na Gibraltarze

2014-02-28, 07:37   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Piłka nożna na poziomie międzynarodowym i klubowym jest rozgrywana od ponad 120 lat. W 1895 roku został założony Gibraltarski Związek Piłki Nożnej, który wcześniej funkcjonował jako Cywilny Gibraltarski Związek Piłki Nożnej. Jest on jednym z najstarszych stowarzyszeń na świecie.

Sport został wprowadzony na Gibraltarze dzięki brytyjskim żołnierzom, którzy służyli tam pod koniec XIX wieku.

Sparingi rozgrywane były na czerwonym piasku między maltańskimi osadnikami, którzy zwrócili sobą uwagę brytyjskim wojskowym, co doprowadziło do serii meczów między nimi.

Mimo że dokładnie nie wiadomo, kiedy powstały pierwsze cywilne kluby sportowe są dowody, że co najmniej jeden klub - Prince of Wales FC istniał od 1892 roku. Inny klub - Gibraltar Cricket Club został założony w 1893 roku.

Niedługo potem mecze piłkarskie zostały przeniesione z czerwonych piasków do kompleksowego obiektu sportowego. Pomiędzy rozpoczęciem działalności GFA (1895-1907), znany był tylko jeden turniej w Gibraltarze – Puchar Kupców. W 1895 roku odbył się na tym Półwyspie finał tego Pucharu i zwyciężył Gibraltar FC, pokonując Jubilee FC. Mecz ten oglądało 1500 widzów.

Sprawozdania pierwszych meczów z zagranicznymi przeciwnikami pochodzą z 1913 roku, kiedy to grano z drużyną z Madrytu.

Sport się rozwijał i zdobywał popularność. W 1920 roku GCFA postanowiła podzielić ligę dla seniorów i juniorów. Ligi te funkcjonowały do 1941 roku, ze względu na zmniejszenie się liczby ludności z powodu wojny.

W 1960 roku pojawiły się nowe kluby, np. Glacis United, który w latach 1966-1974 zdobył 9 tytułów mistrzowskich z rzędu. Piłka nożna mocno zakorzeniła się w życiu mieszkańców. Była ona obecna także podczas w walk w latach 60. czy 70. XX wieku. W 1980 roku udało się poprawić jakość trenowania tej dyscypliny sportowej. Podczas imprezy – Island Games, Gibraltarczycy mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na poziomie międzynarodowym. Kiedyś piłkarze z Gibraltaru marzyli o występie w zawodach, teraz te marzenia nareszcie się spełniają, bo Gibraltarczycy nieustannie wpisują się do wielkiej księgi swoich dokonań piłkarskich.

Powrót | źródło: gibraltarsoccer.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.