ISSN
Sportowa Historia

Piłka ręczna inaczej

2013-11-23, 10:56   A A A   drukuj   Tomasz Michalak

Piłka ręczna rozwinęła się na przełomie XIX i XX wieku. Jednak jej początków możemy doszukać się w starożytności.

O zabawach polegających na rzucaniu piłki możemy przeczytać w pieśniach VI i VIII Homera. W tej pierwszej pieśni znajduje się opis gry phainindy, polegającej na pozornym rzucaniu piłki do jednego uczestnika, a podaniu do innego. W drugiej pieśni znajdujemy opis zabawy polegającej na chwytaniu piłki rzuconej w niebo. Zawodnik musiał złapać ją w podskoku nie dotykając stopami ziemi. Stąd też nazwa urania (podniebna lub niebieska). Na malunkach z tego okresu możemy zobaczyć inna grę zwaną harpaston, polegająca na odbieraniu piłki przez dwa zespoły.

Obecnie najpopularniejszą odmianą piłki ręcznej jest gra siedmioosobowa (duńska). Mało kto wie, że istnieją jej odmiany jedenastoosobowa (niemiecka) i hazena (czeska).

Wersja niemiecka w Polsce ma początki związane ze Szczypiornem (obecnie dzielnica Kalisza), gdzie znajdował się obóz dla internowanych żołnierzy Legionów Polskich. Ze względu na oszczędzanie obuwia, które niszczyło się podczas gry w piłkę nożną. Uwiezieni żołnierze rozgrywali mecze polegające na wrzuceniu worka miedzy dwie tyczki wbite w ziemię.

Bardzo często mówiąc o piłce ręcznej używamy nazwy „Szczypiorniak" lecz tak naprawdę szczypiorniak to gra jedenastoosobowa. Twórcą pierwszych zasad gry był w 1917 roku Max Heiser z Berlina. Kobiet grały na boisku o wymiarach 50x20 m, zaś bramka miała 2,5 m szerokości i 2 m wysokości. Czas gry wynosił 2x20 minut. Dla mężczyzn boisko miało wymiary 90x60 m, a bramki 4 x2 metry. Czas gry wynosił 2x30 minut.

Hazena
W Polsce używano nazwy jordanka. Początki hazeny sięgają 1900 roku w Pradze. Jej prekursorem był Vaclava Karas. Największą popularność osiągnęła w latach 1934-1938. W tym okresie była uprawiana niemal wyłącznie przez kobiety. Zasady są podobne do piłki ręcznej. Boisko o wymiarach 48 m długości na 38 m szerokości jest podzielone na 3 części po 16 m (dwa pola obronne i pole środkowe). W polu obronny znajduje się pole bramkowe o wymiarach 4 na 8 metrów. Na liniach końcowych stoją bramki o wymiarach 2 m wysokości i 2,35 m szerokości.

Celem gry jest zdobycie bramki. W grze biorą udział dwie drużyny po siedmiu graczy, bramkarza i 6 graczy w polu, przy czym obrońcy mogą przebywać tylko na własnym polu obronnym, pomocnicy na własnym polu obronnym i polu środkowym, a napastnicy na polu środkowym i polu obronnym przeciwnika. Bramkarz może przebywać tylko w swoim polu bramkowym. Zawodnik z piłką może zrobić trzy kroki.

Obecnie jest uprawiana tylko w Czechach, gdzie istnieje narodowa federacja tego sportu oraz ligi męska i żeńska. Namiętnie w hazenę grała Halina Konopacka.

Na podstawie:Duława Michał. Piłka ręczna. Wydawnictwo Dragon. Bielsko–Biała 2011.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.