Pionierki polskiego taternictwa

2014-08-20, 09:51   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. morguefile.com/sebastiano
Zofia Krókowska i Jadwiga Honowska to pionierki kobiecych wejść w Tatrach.

Zofia Krókowska urodziła się 27 listopada 1903 roku w Krakowie. Ukończyła filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagielońskim. Aktywnie udzielała się w krakowskim harcerstwie, miała stopień harcmistrzyni. W 1923 roku założyła akademicką drużynę harcerską „Watra”, której to była pierwszą drużynową. Rok później założyła VI żeńską drużynę harcerską im. Marii Rodziewiczówny, której również była drużynową. Zofia Krókowska taternictwo uprawiała od 1924 roku, początkowo wspinała się ze swoim starszym bratem, taternikiem, Jerzym Krókowskim. Później towarzyszyli jej również koledzy Jan A. Szczepański i Stanisław K. Zaremba. Zaczęła również wspinaczki w zespołach czysto kobiecych. Krókowska specjalizowała się głównie w wejściach zimowych, na swoim koncie ma bowiem wiele pierwszych. Należą do nich: pierwsze wejście zimowe na Zawratową Turnię od Mylnej Przełęczy w 1925 roku, pierwsze wejście zimowe na Hrubą Turnię w 1926 roku, pierwsze wejście zimowe północno-wschodnią ścianą Krótkiej w 1927 roku, pierwsze wejście zimowe od północy na Jastrzębią Turnię w 1928 roku, pierwsze wejście zimowe od południa na Mały Kieżmarski Szczyt w 1928 roku oraz pierwsze wejście zimowe na Młynarza z Doliny Białej Wody w 1928 roku. 

Nasza druga bohaterka, Jadwiga Honowska urodziła się 3 czerwca 1904 roku w Aleksandrowie Łódzkim. Z wykształcenia była matematyczką, zaś aktywnie taternictwo zaczęła uprawiać w 1924 roku. Najczęściej wspinała się z Alfredem Szczepańskim i Janem A. Szczepańskim. Podobnie jak Zofia Krókowska wraz z tocząca się wówczas dyskusją na temat wspinaczek w gronie kobiecym zaczęła takowe uskuteczniać. Wspinała się m.in. z Zofią Czerkowską, Heleną Dębińską oraz z Zofią Krókowską. Specjalizowała się w przejściach letnich, do jej osiągnięć należą: przejście północnej ściany Koziego Wierchu, przejście południowo-zachodniej ściany Kieżmarskiego Szczytu, przejście północno-zachodniej ściany Galerii Gankowej, przejście południowej ściany Zamarłej Turni. Zimową porą wchodziła dopiero od 1928 roku dokonując wówczas pierwszych wejść zimowych na Mały Kołowy Szczyt, przez Niemiecką Drabinę na Mały Kiezmarski Szczyt i wprost z Doliny Białej Wody na Młynarza.

Zofia Krókowska i Jadwiga Honowska przez tragiczny los zostały połączone na zawsze. Latem 1928 roku wybrały się bowiem z Doliny Staroleśnej na Ostry Szczyt południową ścianą Häberleina.  Po pokonaniu największej trudności, jedna z kobiet odpadła od ściany, co spowodowało wyrwanie się haka asekuracyjnego. 19 sierpnia 1928 roku obie taterniczki straciły życie w ukochanych Tatrach.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.