Początki sportu w Nigerii

2012-11-23, 07:12   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Początkowo nigeryjski sport skupiony był między innymi wokół takich dyscyplin sportu jak zapasy, łucznictwo, czy też akrobatyka.

W czasach kolonialnych 24 maja odbywały się specjalne zawody dla dzieci, podczas których zachęcane były one do uprawiania sportu. Dziś sport w Nigerii wchodzi w nieco inny wymiar. Nadal istotny jest rozwój fizyczny i psychiczny, ale równie ważny jest aspekt finansowy.

Jeszcze do 1933 roku w zawodach sportowych uczestniczyli przede wszystkich członkowie sił zbrojnych. Dopiero od lat 30. XX wieku powoli zaczęło się to zmieniać. W 1944 roku powstała Amateur Athletics Association of Nigeria, organizacja która miała za zadanie koordynowanie życia lekkoatletycznego w kraju. Po raz pierwszy w międzynarodowych zawodach Nigeria wystartowała w 1950 roku w Auckland w Nowej Zelandii podczas Igrzysk Wspólnoty Narodów, zawodach w których rywalizują państwa zrzeszone we Wspólnocie Narodów. Obecnie zrzesza ona niepodległe kraje, z których większość była w ubiegłych wiekach częścią brytyjskiego imperium kolonialnego. Podczas tych zawodów srebrny medal w skoku w dal zdobył JO Majekodunmi. Pierwszym złotym medalistą z Nigerii był Emmanuel lfeajuna, który triumfował cztery lata później w kanadyjskim Vancouver. Na Igrzyskach Olimpijskich Nigeryjczycy pojawili się po raz pierwszy w 1952 roku w Helsinkach.

Powrót | źródło: futa.edu.ng
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.