Początki sportu w USA

2013-06-28, 06:23   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Historia zorganizowanego sportu w Stanach Zjednoczonych zaczyna się w 1840 roku, kiedy to został założony klub składający się z dobrze wykształconych mężczyzn (lekarze, prawnicy), grupa ta stworzyła pierwszą drużynę baseballowa.

Natomiast historia uniwersyteckiego sportu ma swój początek wraz zaangażowaniem się rodowitych Amerykanów (Indian) w pierwszy sport drużynowy – lacrosse (rodzaj gry w hokeja). Pierwsze praktyki sportowe w szkołach odbyły się prawdopodobnie dzięki kolonistom. Studenci zaczęli ćwiczyć, co było pewnym odchyleniem od normy życia uczelni, często uczestnicząc w konkursach klasowych. Międzyuczelniana rywalizacja zaczęła się w 1852 roku podczas zawodów wioślarskich. Warto wspomnieć, że pierwszy mecz baseballu odbył się dopiero w 1859 roku, natomiast mecz piłki nożnej w 1869 roku. W tym czasie sport ewoluował, ponieważ zmieniały się amerykańskie zasady gry. Od 1870 roku do końca wieku XIX sport rozwijał się na uczelniach, niektórzy obawiali się nawet, że źle wpłynie na intelektualny klimat szkół. Tutaj warto zaznaczyć, że rozwój sportu dziewcząt przebiegał zupełnie inaczej niż u chłopców. Przede wszystkim społeczeństwu trudniej było zaakceptować trenującą kobietę. Wysoko wykwalifikowany sportowo mężczyzna był uznawany jako bohater, natomiast kobieta stawała się w oczach innych ludzi pośmiewiskiem. Stany Zjednoczone to kapitalistyczny naród, a sport w Ameryce odzwierciedlał większą część społeczeństwa. Widać było to przede wszystkim poprzez pensję zawodników, dzięki czemu łatwo było odróżnić amatorów od profesjonalistów. Gry mężczyzn było bardzo interesujące, kobiety musiały walczyć o swoje prawa na arenie sportowej. Miały one rolę przyzwoitek, musiały grać w spódnicach czy też być odpowiednio umalowane. Trwało to właściwie do 1970 roku, kiedy to feministki ubiegały się o poprawki do Konstytucji USA, przede wszystkim sport stał się wówczas punktem docelowym. Dziś większość z nas chciałaby myśleć, że wszelka dyskryminacja czy uprzedzenie zniknęło, jednakże nie ma dowodów, że możliwości uprawiania sportu są obecnie większe niż w jakimkolwiek innym momencie historii USA, bo przecież absolutna równość jeszcze nigdy nie nastąpiła.

Powrót | źródło: hhp.txstate.edu
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.