ISSN
Sportowa Historia

Początki TKD

2012-02-16, 07:27   A A A   drukuj  

Początki Taekwon-Do I.T.F w Polsce to rok 1974, kiedy to w Lublinie powstała pierwsza sekcja w kraju, prowadzona przez Anglika Andrew Marshall’a. Następne ośrodki powstały w Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku i Olsztynie. W 1978 r. po raz pierwszy gościł w Polsce z wizytą twórca Taekwon-Do gen. Choi Hong Hi (IX DAN). W 1980 r. 1982 r. i 1983 r. gen. Choi odwiedzał nas ponownie przeprowadzając przy okazji seminaria instruktorskie.

Podczas wizyty generała w Krakowie po raz pierwszy spotkali się przedstawiciele wszystkich istniejących sekcji Taekwon-Do w Polsce. Wymieniono adresy kontaktowe i ustalono ogólny program organizacji współpracy między poszczególnymi sekcjami. W 1979 r. gen. Choi zaprosił przedstawiciela Polski na dwumiesięczny kurs instruktorski do Instytutu Taekwon-Do w Toronto. Wysłany tam został Andrzej Bryl z Wrocławia, który po ukończeniu kursu otrzymał stopień I DAN. Miał on sprawować funkcję koordynatora Taekwon-Do w Polsce. Bardzo dobrze rozwinęła się współpraca między zawodnikami i działaczami z Łodzi i Lublina. Z inicjatywy obu sekcji doszło do wymiany zawodników, wspólnych konsultacji, obozów szkoleniowych i sparringów.

W 1980 r. doszło do nawiązania korzystnych kontaktów z Radą Naczelną Socjalistycznego Związku Studentów Polskich, która stała się jakby opiekunem i sponsorem ruchu Taekwon-Do, udzielając pomocy w organizacji letnich i zimowych obozów, a nawet w 1980 r. wyjazdu na mistrzostwa Europy Taekwon-Do do Londynu czteroosobowej reprezentacji kraju (Dziubiński, Bryszewski, Urbańska, Sobczyk). Na tych zawodach Halina Urbańska jako pierwsza zawodniczka w historii polskiego Taekwon-Do zdobyła srebrny medal (w konkurencji walk sportowych).

Powrót | źródło: taewo.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.