Pokonał Pudziana

2014-01-13, 06:54   A A A   drukuj   Tomasz Michalak

Tomasz Michalak i Jan Łuka podczas Mistrzostw Polski w roku 1995 w Bełchatowie (fot. prywatne archiwum Tomasza Michalaka)

Sporty siłowe od wielu lat cieszą się dużym zainteresowaniem w Polsce. Szczególnie stało się to po sukcesach Mariusza Pudzianowskiego, jednak dla każdego miłośnika prawdziwą ikoną sportów siłowych w Polsce jest Jan Łuka.

Jan Łuka urodził się 7 czerwca 1949 roku w Jasienicy Dolnej, małej wsi nieopodal Nysy. Od najmłodszych lat sporty siłowe były jego ulubionym zajęciem. Wzorem zaś był Luis Cyr, do dzisiaj uważany za najsilniejszego człowieka w historii. Janek marzył o tym, by być kiedyś też takim siłaczem. Sytuacja materialna rodziny spowodowała, że już jako nastolatek ciężko pracował jako pomocnik murarza. W dużej mierze wpłynęło to na rozwój jego siły. Pierwszym sukcesem był wygrany pojedynek w mocowaniu na rękę z niepokonanym w rejonie potężnym piekarzem. W tym czasie rozpoczął również treningi w podnoszeniu ciężarów. Jednak specyficzna budowa stawów łokciowych i barkowych nie pozwalała Łuce w uzyskiwaniu wysokich wyników. Dlatego też zainteresował się trójbojem siłowym.

Podczas trwania kariery zawodniczej Jan Łuka zdobył 18 tytułów Mistrza Polski z rzędu w tej konkurencji. Był również najlepszy w Europie i świecie. W międzyczasie startował również w pojedynczych bojach trójboju. Pięciokrotnie był najlepszym zawodnikiem mistrzostw świata w wyciskaniu sztangi leżąc.

Rekordy życiowe Jana Łuki w poszczególnych bojach wynoszą:
Trójbój 800 kg w kat. 90 kg
Przysiad 302,5 kg
Wyciskanie leżąc 222,5 kg ( bez koszulki 210 kg)
Wyciskanie w leżeniu sztangą 100 kg 62 powtórzenia w jednej serii
Martwy ciąg 325,5 kg
Żelazny ciąg z podstawek 30cm – 430 kg
Uginanie przedramion stojąc 105 kg
Wyciskanie zza karku10 kg
Podciąganie na drążku z obciążeniem 105 kg

Szczególnie należy zwrócić uwagę na wynik w żelaznym ciągu z podstawek 30cm – 430 kg, bowiem jest to rekord świata.

Wymiary Jana Łuki przedstawiają się następująco:
Wzrost 170 cm
Waga 83,5 – 86 kg
Obwód klatki piersiowej 125 cm
Obwód pasa 80 cm
Obwód uda 67 cm
Obwód ramienia 43 cm

Niewielu jest siłaczy na świecie, którzy wygrali kiedykolwiek z Mariuszem Pudzianowskim. 22 czerwca 2005 roku w Sopocie doszło do rywalizacji Jana Łuki z Mariuszem Pudzianowskim i Sebastianem Wentą oraz Piotrem Dybusem. Wygrał Łuka przed Pudzianowskim. Polecam obejrzenie relacji z zawodów na stronie www.janluka.pl

Jan Łuka obecnie mieszka w Gdyni. Zawsze chętnie udziela wskazówek treningowych kto tylko z tym się do niego zgłosi. Jest po prostu mistrzem dla całych pokoleń Polaków od nastolatków zaczynając aż po 60-ciolatków.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.