Polacy podbijają Europę

2015-06-10, 10:33   A A A   drukuj  
Dokładnie 20 września 2015 roku minie 60. lat od startu pierwszego polskiego zespołu w europejskich pucharach. To właśnie tego dnia Gwardia Warszawa zmierzyła się w 1/8 finału Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych ze szwedzkim Djurgårdens IF. Z tej okazji po wakacjach ukaże się książka poświęcona temu zasłużonemu, stołecznemu klubowi. 

Jej autorzy - Przemysław Popek i Michał Hasik, dokonają szczegółowej rekonstrukcji losów Gwardii Warszawa w europejskich pucharach. Przygotowując się do napisania książki spędzili wiele godzin na rozmowach z uczestnikami tamtych spotkań, przeczytali kilkaset stron tomów z wycinkami prasowymi oraz nawiązali kontakt z wieloma instytucjami i organizacjami. W książce, poza informacjami zaczerpniętymi z gazet oraz słownych przekazów, pojawi się obszerny, nie publikowany dotychczas materiał zdjęciowy na temat gwardyjskiego klubu oraz kompletne opracowanie statystyczne dotyczące ich europejskich zmagań - przygotowane dzięki współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Historyków i Statystyków Piłki Nożnej. Książka ma być świadectwem tamtych czasów – kroniką międzynarodowych potyczek małej drużyny o wielkim sercu, która w porównaniu ze swoimi wielkimi lokalnymi rywalami – Legią i Polonią, przypominała kopciuszka na królewskim dworze. Historia jak z amerykańskiego filmu, niestety bez klasycznego happy endu, gdyż klub obecnie znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Jego obiekty popadają w ruinę, zamykane są kolejne sekcje, a zespół piłkarski rywalizuje w A-klasie (siódmy poziom rozgrywek).

Obecnie za pomocą portalu PolakPotrafi.pl (https://polakpotrafi.pl/projekt/gwardia-warszawa) zbierane są niezbędne środki na wydanie opracowania. – Prosimy wszystkich kibiców piłki nożnej i sportu w kraju o pomoc przy wydaniu książki. Parafrazując motto naszej fundacji – ocalmy bohaterów od zapomnienia! – apelują pomysłodawcy projektu.

Autorzy prowadzą Fundację na rzecz Historii Polskiego Sportu, której zadaniem jest upowszechnianie wiedzy na temat wszystkich aspektów historii polskiego sportu, a także pomoc zasłużonym klubom oraz zawodnikom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. W ramach fundacji prowadzony jest portal SportowaHistoria.PL – jedyny taki serwis w kraju poświęcony w całości historii polskiego sportu. Za opracowanie statystyczne książki odpowiada Mariusz Świerczyński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej.

Wydawcą książki będzie Fundacja na rzecz Historii Polskiego Sportu. Planowana data ukazania się książki to jesień 2015 roku.
 

Komentarze

~zbyszek.f. ( 87.205.213.172 ) 2015-06-10 godz. 14:03

Czytałem historię ,,Gwardii" w tomie GiA ,,Kolekcja klubów", i już wtedy bardzo mnie zaciekawił ten klub, który wcześniej traktowałem jako ,,milicyjny,, i niegodny zainteresowania. A okazało się że jest całkiem odwrotnie.

~Stan ( 194.15.124.14 ) 2015-06-11 godz. 07:34

W moim przypadku ja ten klub darzę sympatią :). To był jeden z pierwszych jak nie pierwszy klub na który wybrałem się na mecz. Później były mecze pozostałych warszawskich klubów Legii, Polonii, Hutnika, AZS AWF Warszawa, Poloneza czy też Ursusa. Tak jak w przypadku Historii Gwardii, tak i w moim nie da się zmienić biegu wydarzeń "Harpagony" otwierają moją listę wydarzeń sportowych na których bywałem i czasem jeszcze bywam :)

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.