Prawdziwie śląski klub

2013-05-13, 07:28   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Ruch Chorzów? Górnik Zabrze? GKS Katowice? Nie, mowa o 1. FC Katowice.

1. FC Katowice powstał w 1905 roku w II Rzeszy Niemieckiej, jeden z najstarszych istniejących klubów na terenach dzisiejszej Polski. Założycielami klubu byli prawdopodobnie Emil i Rudolf Fonfara. Już w pierwszych latach drużyna zaczęła odnosić znaczące sukcesy o czym świadczy pięciokrotne zdobycie mistrzostwa Górnego Śląska. W 1922 roku klub przestał występować w niemieckich rozgrywkach, rozpoczynając tym samym rywalizację w polskiej lidze. 3 kwietnia 1927 roku katowiczanie zadebiutowali w piłkarskiej ekstraklasie. Wówczas barwy klubu reprezentowali tacy wirtuozi futbolu jak Emil Görlitz, Eryk Heidenreich, czy też Karol Kossok. Warty podkreślenia jest również fakt, że wychowankiem 1. FC Katowice był słynny Ernest Wilimowski.

W latach 30. XX wieku, klub radził sobie ze zmiennym szczęściem. Podczas II wojny światowej hitlerowskie władze próbowały z klubu zrobić niemiecką wizytówkę piłkarskiego Śląska. Po wojnie w niemieckiej miejscowości Salzgitter utworzono wspólnotę kontynuującą tradycję 1. FC Katowice, która zakończyła działalność w 1990 roku. W 2006 roku podjęto decyzję o reaktywacji klubu, który obecnie występuje w A-klasie.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.