Przyjaźń - 84

2015-06-09, 11:58   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons/Marcus
W 1984 roku kraje socjalistyczne zorganizowały Międzynarodowe Zawody „Przyjaźń – 84”. Były one alternatywą dla zbojkotowanych przez ZSRR Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles.

Decyzja o bojkocie została narzucona przez ZSRR niektórym narodowym komitetom olimpijskim z krajów socjalistycznych. Zawody te sportowcom tych krajów miały dać okazję do zaprezentowania umiejętności i formy przygotowywanej przez nich podczas wieloletnich treningów. Za oficjalną wersją kryje się ciut inna prawda. Mianowicie miały one dowieść, że Igrzyska w Los Angeles były niepełnowartościowe. Zawodnicy do startu byli motywowani w różny sposób. Brali w nich udział najlepsi sportowcy jak np. w podnoszeniu ciężarów czy w zapasach, jednak w innych dyscyplinach poziom startujących nie dorównywał igrzyskom olimpijskim. 

Międzynarodowe Zawody „Przyjaźń – 84” odbywały się w 9 krajach, w których to były rozgrywane różne konkurencje. Podział był następujący: w ZSRR a dokładniej w  Moskwie, odbyły się takie konkurencje jak: lekkoatletyka mężczyzn, koszykówka, hokej na trawie mężczyzn, wioślarstwo, strzelectwo, pływanie, kolarstwo torowe. W Tallinnie zaś żeglarstwo. W Bułgarii: gimnastyka artystyczna, akrobatyka sportowa, podnoszenie ciężarów, zapasy w stylu wolnym, siatkówka kobiet. W Czechosłowacji: gimnastyka sportowa, łucznictwo, lekkoatletyka kobiet, piłka ręczna kobiet. W Korei Północnej rozgrywano zawody w tenisa stołowego. Konkurencje rozgrywane na Kubie to: boks, siatkówka mężczyzn oraz piłka wodna. W Mongolii: sambo (sztuka walki, która nigdy nie była dyscypliną olimpijską). W NRD: kolarstwo szosowe i  piłka ręczna mężczyzn. W Polsce zaś jeździectwo, judo, tenis, hokej na trawie kobiet oraz pięciobój nowoczesny. Na Węgrzech rozgrywane były zawody w skokach do wody, szermierce, w zapasach w stylu klasycznym.

Na zawody „Przyjaźń – 84” została wysłana bardzo liczna reprezentacja Polski. Biało-czerwoni pokazali się z jak najlepszej strony i do kraju wrócili z 57 medalami. W dorobku reprezentacji Polski było 7 złotych, 17 srebrnych i 34 brązowe medale. Najwartościowszy dorobek mieli judocy, którzy zdobyli 2 złote i 5 brązowych medali. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.