Puch marny

2013-04-24, 06:27   A A A   drukuj   Diana Skiba

Adam Mickiewicz określał kobietę jako puch marny. Czy, aby na pewno tak jest? Istnieją dyscypliny sportu, które bezwzględnie temu twierdzeniu zaprzeczają. Jedną z nich z pewnością jest podnoszenie ciężarów, w której panie muszą wykazać się niebywałą siłą fizyczną jak i charakteru, sprytem oraz odwagą.

Aleksandra Klejnowska-Krzywańska to pierwsza polska mistrzyni świata w podnoszeniu ciężarów. W roku 2000 na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney zajęła 5. miejsce, w tym samym roku została mistrzynią Europy juniorek. Pierwszy złoty mistrzowski tytuł dla naszego kraju wśród kobiet zdobyła w tureckim Antalyi w 2001 roku. W 2002 roku ponownie została Mistrzynią Europy, po czym wkrótce jak się później okazało niesłusznie została zdyskwalifikowana przez światową federację za doping. Klejnowska dostała karę 2. letniej dyskwalifikacji, pomimo tego, iż śledztwo prowadzone przez polską prokuraturę wykazało, że była niewinna i zakazany środek została dosypany jej do jedzenia. Po odbytej karze w 2004 roku trzeci raz zdobyła Mistrzostwo Europy ustanawiając tym samym rekord Europy w dwuboju (222,5 kg) i podrzucie (127,5 kg). Na olimpiadzie w Atenach zajęła 5. miejsce, w 2005 roku wywalczyła srebrny medal Mistrzostw Europy, a w 2006 i 2007 brązowe medale Mistrzostw Europy. Na najwyższy stopień podium Mistrzostw Europy wróciła w 2008 roku. Igrzyska Olimpijskie w Pekinie przyniosły jej 7. miejsce, po nich Aleksandra Klejnowska-Krzywańska miała kolejną przerwę w karierze, tym razem z powodu urlopu macierzyńskiego. Wróciła w 2010 roku, w którym to na Mistrzostwach Świata w Antalyi została sklasyfikowana dopiero na 18. pozycji, rok później na Mistrzostwach Europy w Kazaniu było znacznie lepiej i nasza reprezentantka zdobyła brązowy medal. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie uplasowała się na 7. pozycji z wynikiem 196 kg (84+112).

Inną polską sztangistką światowej sławy jest Agata Wróbel urodzona 28 sierpnia 1981 roku w Żywcu. Karierę sportową rozpoczęła w 1996 roku w klubie Góral Żywiec od trójboju siłowego (jest to dyscyplina nieolimpijska, w skład której wchodzą: przysiad ze sztangą, wyciskanie leżąc i martwy ciąg). W trójboju siłowym Wróbel zdobyła Mistrzostwo Polski Młodzików. W podnoszeniu ciężarów występuje w kategorii +75 kg. Wielki sukces w tej dyscyplinie odniosła w Sydney w 2000 roku zdobywając olimpijskie złoto. Cztery lata później w Atenach stanęła na najniższym stopniu podium. W 2006 roku podjęła nieoczekiwaną decyzję o zakończeniu kariery, przyczyną była wiadomość o zakażeniu wirusem zapalenia wątroby typu C. W 2009 roku Agata Wróbel wznowiła karierę. Na Mistrzostwach Europy w Mińsku zajęła 8. miejsce w dwuboju z wynikiem 215 kg. Na Mistrzostwach Polski w czerwcu 2010 roku zdobyła swój ósmy mistrzowski tytuł. Pod koniec 2010 roku Agata Wróbel ogłosiła koniec zawodowej kariery.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.