ISSN
Sportowa Historia

"Igrzyska lekkoatletów" już dostępne w sprzedaży!

2019-06-07, 12:01   A A A   drukuj  

Na rynku pojawiła się książka "Igrzyska lekkoatletów", opisująca przebieg dyscyplin olimpijskich podczas pierwszych nowożytnych igrzysk w 1896 roku w Atenach. Autorami książki są Daniel Grinberg oraz Adam Parczewski. To obowiązkowa lektura dla wszystkich fanów igrzysk olimpijskich oraz lekkiej atletyki.

Publikacja jest fascynującą opowieścią o lekkoatletyce sprzed 125. lat. Stanowi doskonałe połączenie historii sportu olimpijskiego, statystyki lekkoatletycznej na najwyższym poziomie, dziennikarskich ciekawostek i anegdot – wszystko scalone pasją i wrażliwością autorów. Poważnym rywalem materiału faktograficznego jest strona wizualna, z prezentacją mało znanych, często bardzo unikalnych zdjęć, znaczków, z efektami rysunkowymi itp. Inspirujące są także wstawki dotyczące problemów przygotowań (treningu), przed mistrzostwami i charakterystyki "morfologiczno-funkcjonalnej" wybranych zawodników. Ten problem poruszany jest w podobnych opracowaniach bardzo rzadko, choć jest bardzo ważny dla pełnej prezentacji ewolucji zmian w obszarze szeroko pojętego treningu lekkoatletycznego. "Igrzyska lekkoatletów" są bogato ilustrowanym, niezwykłym dziełem, przewyższającym pod wielu względami wszystkie inne istniejące dotychczas na rynku międzynarodowym publikacje, takie jak m.in. Die Geschichte der Olympischen Leichtathletik (1896-1984) autorstwa Ekkeharda zur Megede, która kończy się na roku 1980. Lektura książki stanowi emocjonującą podróżą w czasie do początków olimpizmu oraz kształtowania się profesjonalnego sportu.

II tom na rynku

Tom drugi "Igrzysk lekkoatletów" skupiony jest na paryskiej Wystawie Światowej (Exposition 1900) i towarzyszących jej drugich nowożytnych igrzyskach olimpijskich. Poza szczegółowymi wynikami oraz przebiegiem poszczególnych konkurencji poznajemy czołowych lekkoatletów tej epoki, atmosferę Paryża fin-de-sieclé oraz upartą walkę barona de Coubertin o szacunek dla sportu. Podobnie jak w tomie pierwszym autorzy szeroko wykorzystują prasę, zachowane źródła i wielojęzyczną literaturę przedmiotu.

3 i 4 tom to kolejne ciekawe i interesujące fakty, dotyczące następnych Igrzysk Olimpijskich. Tom 3. to St. Louis 1904, a tom 4. to tom o podwójnej objętości, zawiera Ateny 1906 oraz Londyn 1908.

Książki można nabyć w księgarni sportowej SendSport - dostępnej po kliknięciu TUTAJ.

TOM I

TOM II

TOM III

TOM IV

TOM V

TOM VI

TOM VII

TOM VIII

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.