Pierwszymi nauczycielami dzieci są ich rodzice. To oni zaszczepiają w swych potomkach rożne przyzwyczajenia, zainteresowania, pasje. Tak tez było w rodzinie Bujaków, gdzie miłość do gór i nart przechodziła z pokolenia na pokolenie. To właśnie tam wychowała się narciarka Anna Waga-Popieluch z.d. Bujak.
Nasza bohaterka urodziła się 29 kwietnia 1927 roku w Zakopanem. Jej ojciec sam produkował narty, kijki, sprzęt sportowy. To właśnie ojciec nauczył ją jazdy na nartach. Pierwsze zjazdy odbyła na Gubałówce, później na Kasprowym Wierchu. Jej pierwszym narciarskim autorytetem był Jan Lipowski, którego to jazdą była zachwycona i dzięki wstawiennictwu ojca mogła uczyć się od niego jazdy na nartach. Wkrótce świat sportu stanął przed nią otworem. Wraz z siostrą Ewą zaczęła uczęszczać do zakopiańskiego klubu SN PTT, który wówczas był potęgą polskiego narciarstwa. Anna Waga-Popieluch oprócz SN PTT 1907 Zakopane reprezentowała również barwy AZS Zakopane oraz „Wisła-Gwardia" Zakopane. W 1945 roku brała udział w pierwszych powojennych zawodach w Suchym Żlebie na Kalatówkach. Rok później wygrała bieg zjazdowy pań podczas I. Memoriału Bronisława Czecha, w slalomie zaś zajęła 3. lokatę. Wygrywała wiele krajowych i zagranicznych startów. Anna Waga-Popieluch to kilkukrotna Mistrzyni Polski w zjeździe, slalomie, slalomie gigancie oraz kombinacji alpejskiej. Zdobyła brązowy medal podczas Akademickich Mistrzostw Świata w 1951 roku w slalomie gigancie. Pomimo doskonałych wyników nie została powołana do kadry olimpijskiej w Oslo w 1952 roku. Występem na Mistrzostwach Polski pokonując wszystkie ówczesne olimpijki udowodniła, że zostawianie jej w domu było błędem. Startowała 12. lat, w 1959 roku ostatni raz występowała w Mistrzostwach Polski.
Anna Waga-Popieluch ukończyła Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Po zakończeniu kariery sportowej pracowała w zawodzie. Zmarła 3 lutego 2008 roku w Zakopanem.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Narciarski (PZN)
Data powstania organizacji: 26 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: Międzynarodowa Federacja Narciarska - FIS (1924)
Organizowane imprezy: Mistrzostwa Świata Zakopane (1929, 1939 i 1962)
Najważniejsze daty w historii polskich biegów narciarskich
2 lutego 1924 – Franciszek Bujak zajmuje 27. miejsce, a Andrzej Krzeptowski I zajmuje 28. miejsce w biegu na 18 km na I Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix (Francja)
1924 – Szczepan Witkowski zajmuje 21. miejsce w biegu na 50 km na I Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix (Francja)
12 lutego 1925 – Henryk Mückenbrunn zajmuje 29. miejsce, a Aleksander Rozmus zajmuje 35. miejsce w biegu na 18 km na Mistrzostwach Świata w Jańskie Łaźnie (Czechy)
1927 – Bronisław Czech zajmuje 12. miejsce w biegu na 18 km na Mistrzostwach Świata, Cortina d`Ampezzo (Włochy)