Siatkówka plażowa kobiet

2014-05-28, 07:48   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. morguefile.com/PhotogLife
Piłka siatkowa to dyscyplina, która jest rozgrywana w dwóch wariantach. Pierwszy to gra sześcioosobowego zespołu na boisku w hali, drugi wariant to siatkówka plażowa.

Piłka siatkowa plażowa jest rozgrywana na piasku w dwuosobowych zespołach. Obowiązują w niej trochę inne przepisy niż w siatkówce halowej. W siatkówce plażowej nie ma linii ataku, podczas serwisu piłka nie może dotknąć siatki, natomiast dotknięcie siatki przez blok jest traktowane jako normalne odbicie.

Mecz w siatkówkę plażową po raz pierwszy został rozegrany przez grupę przyjaciół w 1915 roku na hawajskiej plaży Waikiki. W 1922 roku powstał pierwszy klub Santa Monica Beach Club, zaś pięć lat później Kalifornia miała już 5 takich klubów.  W latach 30. XX wieku plażówka stawała się popularna w Europie. Początkowo na francuskich plażach nudystów, później już w Pradze, Rydze, Sofii. Popularność tej dyscypliny rosła również w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy turniej siatkówki plażowej został rozegrany po II wojnie światowej, zwycięzcy zostali nagrodzeni sześciopakiem Pepsi. W 1980 roku powstało stowarzyszenie zawodowców AVP, z kolei w 1987 roku w Rio de Janeiro odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w piłce plażowej. Pierwsze mistrzostwa świata kobiet w piłce plażowej odbyły się w 1993 roku. Siatkówka plażowa od 1996 roku jest dyscypliną olimpijską, swój debiut miała w Atlancie.

Najlepszą parę żeńską w polskiej siatkówce plażowej kobiet tworzą Monika Brzostek i Kinga Kołosińska.

Monika Brzostek urodziła się 28 lipca 1989 roku w Łodzi, w zawodach międzynarodowych występuje od 2006 roku. W 2008 roku zdobyła brązowy medal mistrzostw świata juniorek w parze z Karoliną Sowałą. Jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi.

Kinga Kołosińska urodziła się 2 czerwca 1990 roku w Lublinie, na arenie międzynarodowej występuje od 2007 roku. Dwa lata później w parze z Beatą Gałek zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy do lat 20. podobnie jak Monika Brzostek jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi.

Monika Brzostek i Kinga Kołosińska grając razem w parze odniosły sporo sportowych sukcesów. Pierwszym z nich było mistrzostwo świata juniorek zdobyte w Blackpool w 2009 roku. W 2011 roku siatkarki zdobyły srebrny medal mistrzostw Europy do lat 23, zaś rok później para Brzostek- Kołosińska wygrała Mistrzostwa Polski seniorek. W 2013 roku Polki zdobyły srebrny medal Letniej Uniwersjady 2013. W 2013 roku zostały zgłoszone do  udziału w Mistrzostwach Świata w Siatkówce Plażowej, wygrały wszystkie mecze w fazie grupowej (były to 3 spotkania). Fazę pucharową rozpoczęły zwycięstwem z Holenderkami, jednak zostały pokonane przez włoską parę w 1/8 finału, ostatecznie zajmując 9. lokatę.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.