Skok do historii

2013-03-09, 09:28   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Kilka dni temu zakończyły się Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym. Polacy w całej historii tej imprezy zdobyli 24 medale.

Dorobek biało-czerwonych może wydawać się całkiem pokaźny, biorąc pod uwagę, że nie jesteśmy potęgą w sportach zimowych. Jednak porównując ten wynik do zdobyczy medalowej Norwegów, która wynosi 385 krążków wypadamy bardzo słabo.

Do narciarstwa klasycznego zaliczane są biegi narciarskie, skoki oraz kombinacja norweska. Pierwszym polskim medalistom był Stanisław Marusarz, który w 1938 roku zdobył w Lahti srebrny medal w skokach narciarskich. Na kolejny medal musieliśmy czekać aż 18. lat do 1956 roku, kiedy to Franciszek Gąsienica Groń zajął 3. miejsce w kombinacji norweskiej. Pierwszego Mistrza Świata doczekaliśmy się w 1972 roku, wówczas zawody w japońskim Sapporo wygrał Wojciech Fortuna. Do 1985 roku Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym odbywały się w ramach tym samych zawodów co Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Najnowsza historia to przede wszystkim triumfy Adama Małysza i Justyny Kowalczyk. Zawodniczka AZS AWF Katowice zdobyła dotychczas siedem medali mistrzostw i ma ich najwięcej spośród zawodników z Polski. Przypomnijmy, że w zakończonej niedawno imprezie biało-czerwoni zdobyli trzy medale. Złoto przypadło Kamilowi Stochowi, srebro wspomnianej już Kowalczyk oraz brąz drużynie skoczków narciarskich.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.