Śladem historii sportu

2013-04-12, 07:10   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Kiedy zaczęła się historia sportu? Można powiedzieć, że jest ona tak stara jak ludzkość. To, co zostało udokumentowane lub nagrane sięga 3000 lat. Początkowo sport uznawano przygotowania do wojny lub polowań. Wówczas trenowano strzelanie z włóczni czy ze skał.

Starożytna Grecja wprowadziła sport oficjalnie w 776 roku p.n.e., podczas Pierwszych Igrzysk Olimpijskich, w trakcie których konkurowano m.in. w: zapasach, rzucie oszczepem czy dyskiem.

Baseball
Alexander Cartwright (1820-1892) – nazywany ojcem baseballu. W 1845 wymyślił nowoczesne pole do gry w tą dyscyplinę sportową. Jest współtwórcą pierwszych zasad dotyczących baseballu.

Koszykówka
Pierwsze oficjalne zasady gry został wprowadzone w 1892 roku. Rok później pojawiły się żelazne obręcze i wysokie kosze. Po każdym zdobytym punkcie zaczęto wyrzucać piłkę spod kosza.

Krykiet
Kij do krykieta wynaleziono około 1853 roku. Pióro wykonane było z wierzby, natomiast rękojeść z trzciny, która przepasana była paskami gumy i sznurkiem.

Golf
Dyscyplina ta wywodzi się ze Szkocji, z XV wieku. Zawodnicy uderzali w kamyk za pomocą kija. W 1774 roku napisano pierwsze, ujednolicone zasady tego sportu.

Footbag (w Polsce – zośka)
Amerykański sport, wymyślony przez Johna Stalberger i Mike Marshall w 1972 roku.

Narciarstwo wodne
Pomysłodawcą tego sportu był 18-letni Ralph Samuelson, który to uznał, że skoro można jeździć na nartach po śniegu, można także na wodzie.

Paintball
Kamień milowy w tym sporcie nastąpił 1981 roku, kiedy to 12 zawodników zabawiło się w „capture the flag" („zdobądź flagę"). Gra ta została rozpowszechniona przez media i podbiła serce świata.

Softball
Gra została wymyślona przez Georga Hancocka w 1887 roku. Dyscyplina ta wzorowa jest na baseballu.

Pływanie
Baseny nie były popularne aż do XIX wieku. W 1837 roku zbudowano sześć krytych basenów z trampoliną w Londynie. Od 1896 roku pływanie jest dyscypliną sportową, od tego czasu sport ten zyskał w znaczny sposób na popularności.

Tenis
Sport ten pochodzi z XII wieku, kiedy to piłkę odbijano dłonią. Wkrótce potem zaczęto używać rakiety. Gra zaczęła rozpowszechniać się w całej Europie. W 1873 roku brytyjski wojskowy – W* Wingfield opracował zasady gry sphairistique, z której to powstał współczesny tenis.

Siatkówka
Gra została wymyślona przez Williama Morgana w 1895 roku. Wówczas dyscyplinę tę nazywano mintonette.

Powrót | źródło: inventors.about.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.