Słynni Polscy Sportowcy

2015-05-12, 06:00   A A A   drukuj  
Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Instytut Słowacki w Warszawie serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy karykatur wybitnego słowackiego rysownika Jozefa Hrušovskiego.

Jozef Hrušovský należy do najwybitniejszych słowackich karykaturzystów portretujących nie tylko rodzimych, ale i setki wybitnych zagranicznych sportowców. Przez prawie 50 lat rysował uśmiechnięte podobizny gwiazd słowackiego i światowego sportu takich jak: Nepela, Popluhar, Golonka, Fibingerová, Szewińska, Zatopek, Jágr, Gretzky, Eusébio, Boniek, Lendl, Federer, Jordan, Stenmark, Tomba, Kasparov, Fijas, Nykänen, Szurkowski, Suchoruczenkow, Ludwig.

Do jego najwybitniejszych dzieł należą grupowe portrety czecho-słowackich mistrzów świata z roku 1976 (Katowice) w hokeju na lodzie, czecho-słowackich mistrzów Europy w piłce nożnej z 1976 r. (Belgrad), czecho-słowackich mistrzów olimpijskich w piłce nożnej z 1980 r. (Moskwa), czy słowackich mistrzów świata w hokeju na lodzie 2002 r. (Göteborg).

Jako profesjonalny karykaturzysta pracował dla takich dzienników i tygodników jak: Pravda, Tip, Štart, Roľnické noviny, Hlas ľudu, Roháč, Kocúrkovo, ŠportExpres oraz dla wielu innych krajowych i zagranicznych czasopism.

Dla jego karykatur szkicowanych prostą, pewną, lekką i zawsze tylko czarną kreską charakterystyczna jest wyraźna, rysowana z profilu twarz i jej specyficzne cechy, bez niepotrzebnych i przypadkowych detali. Do zarysu postaci Jozef Hrušovský dorysowuje symbole dyscypliny, którą sportowiec reprezentuje, dzięki czemu imponująca kompozycja zyskuje element humorystyczny.

Po jego rysunki sięgały prestiżowe zagraniczne sportowe media, nie tylko w Austrii, w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech, Rosji, Szwajcarii, byłej Jugosławii, ale też w dalekiej Skandynawii.

Do dziś opublikował prawie 3000 karykatur sportowców. Jego archiwum mieści około 20 000 karykatur słowackich i zagranicznych sportowych osobowości.

Otwarcie wystawy nastąpi 13 maja 2015 roku o godzinie 18 w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, ul. Wybrzeże Gdyńskie 4. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca maja br.
Powrót | źródło: inf. prasowa
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.