Sport na Dominikanie

2014-04-25, 07:57   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons
Klimat Dominikany stwarza idealne warunki do uprawiania sportu. Golf, nurkowanie, windsurfing, wędkarstwo czy żeglowanie na pełnym morzu, dzięki nim można  poznać naturalne piękno tego kraju, czyli plaże, góry czy też oglądać wodospady i niesamowite krajobrazy.

Dominikana jest wspaniałym miejscem do organizacji wszelkiego rodzaju imprez sportowych. Jest ona jednym z czołowych gospodarzy turniejów międzynarodowych, takich jak windsurfing, kitesurfing czy też turniejów wędkarskich. Warto też zauważyć, że na Dominikanie znana jest również siatkówka, w której to reprezentacja kobiet osiąga bardzo wysokie miejsca na mistrzostwach międzynarodowych i uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie. 

Baseball
Jest on największą pasją Dominikanów. Dominikana jest drugim państwem (zaraz po Stanach Zjednoczonych) z największą ilością zawodników grających w Major League Baseball. Najlepsi zawodnicy to Pedro Martinez, Sammy Sosa, Julian Javier i George Bell. Ponad 500 graczy z Dominikany było czołowymi zawodnikami wielu najlepszych zespołów amerykańskich.

Historia baseballu na Dominikanie:
Sport ten ma swój początek w 1866 roku, kiedy to amerykańscy marynarze stacjonujący na Kubie, nauczyli tubylców gry w baseball. W następstwie dziesięcioletniej wojny na Kubie, baseball „wyemigrował” wraz z uciekającymi ze swojego kraju Kubańczykami do Dominikany. Sport ten stał się szybko popularny wśród Dominikanów i był nazywany „beisbol”. Zaczęły powstawać drużyny sportowe, takie jak: Tigres del Licey, Leones del Escogido, Estrellas Orientales czy też Las Aguilas. Rozwój baseballu zatrzymał się w 1937 roku ze względu na pogorszenie koniunktury finansowej w kraju. Skończyło się ono w 1951 roku wraz z powrotem profesjonalnego baseballu. Obecnie Major League Baseball (najważniejsza liga amerykańska) liczy 101 zawodników z Dominikany. Dla Dominikanów baseball to nie tylko sport, ale sposób na życie. Zawodnicy grają całym sercem i duszą. Niezależnie od tego, gdzie Dominikanie będą uprawiać ten sport, czy w Stanach Zjednoczonych czy w swoim kraju, baseball będzie historyczną częścią Dominikany i zawsze będzie wzbudzał podziwów wielu kibiców. 

Boks
Kraj ten wytrenował wielu światowej klasy zawodników i mistrzów świata, zarówno profesjonalistów jak i amatorów. Do nich należą: Carlos Teo Cruz, Leo Cruz, Julio César Green, Joan Guzmán i Juan Carlos Payano. 

Siatkówka
Sport ten został wprowadzony przez amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej w 1916 roku. Pierwsze międzynarodowe zawody odbyły się w 1934 roku w Port-au-Prince. Reprezentacja kobiet zajmuje obecnie 13. miejsce w rankingu FIVB, mężczyźni są dopiero na 38. miejscu. Dominikanie grają w wielu zagranicznych klubach w Europie, Ameryce i Azji.

Windsurfing i kiteboarding
Wśród tych, którzy są miłośnikami ekstremalnych sportów wodnych, Dominikana jest bardzo popularnych krajem na świecie ze względu na występujące tam plaże, a także znana jest z miejscowości Cabarete, która nazywana jest „stolicą kiteboardingu na świecie”. Cabarete oferuje idealne połączenie plaży, wiatru i fal, które stwarzają najlepsze warunki dla kiteboardingu. W mieście tym odbyło się wiele międzynarodowych imprez. 
Powrót | źródło: drembassyuae.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.