ISSN
Sportowa Historia

Sport w Brazylii

2014-04-18, 07:21   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. morguefile.com/xenia
Kiedy ludzie myślą o sporcie w Brazylii, piłka nożna jest pierwszą dyscypliną sportową, która przychodzi im do głowy. Jednakże istnieje jeszcze wiele innych sportów uprawianych w tym kraju, czy to dla przyjemności czy dla rywalizacji.

Tyczy się to zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy rywalizują z przeciwnikami i zdobywają wiele tytułów. Brazylia to kraj, dla którego ważna jest zabawa i doping towarzyszący podczas imprez sportowych, to część kultury tego państwa. 

Piłka nożna i siatkówka – dwie największe dyscypliny sportowe w Brazylii?
Brazylia jest jednym z najbardziej znanych krajów, jeśli chodzi o piłkę nożną. Nic dziwnego, bo państwo to zdobyło wiele mistrzowskich tytułów i wyszkoliło wielu znakomitych zawodników. Siatkówka to drugi najbardziej popularny sport w Brazylii. Brazylijczycy posiadają największe osiągnięcia w tej dyscyplinie spośród innych państw. Zarówno kobiety jak i mężczyźni zajmują pierwsze miejsca w rankingach FIVB. 

Sztuki walki
Brazylia jest liderem wielu światowych turniejów sztuk walki. Bierze ona udział w różnych stylach, niektóre nawet powstały w tym kraju. Jednym z nich jest capoeira czy brazylijskie jiu-jitsu.

Siatkonoga plażowa
Siatkonoga plażowa powstała w Brazylii w 1965 roku. Gracze wykorzystują tam grę w piłkę nożną i siatkówkę. Początkowo zespoły składały się z 5 zawodników, jednak ich liczba została zmniejszona do 2, jak to jest do dzisiaj. Zasady tej dyscypliny są bardzo zbliżone do siatkówki plażowej, nie można jedynie używać rąk. Sport zyskał popularność w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, a międzynarodowe zawody odbywają się w różnych miejscach świata.

Inne sporty
Jazda na deskorolce to popularny sport, który uprawia ok. 3 mln zawodników (wg badań przeprowadzonych w 2003 roku przez Datafolha). Większość trenujących tę dyscyplinę sportową mieszka w Sao Paulo i są to osoby w wieku 14-24 lat. Brazylia wychowała wielu najlepszych sportowców na deskorolkach, są oni mocnymi konkurentami na rolkach i w pływaniu. Na popularności zyskuje także żeglarstwo i jeździectwo, lecz nie są one dostępne dla wszystkich mieszkańców państwa Ameryki Południowej. Natomiast boks jest coraz bardziej znany w północno-wschodniej części kraju. Innym cenionym sportem jest surfing, ponieważ Brazylia posiada kilka doskonałych plaż surfingowych. 

Damski sport
Kobiety uprawiające sport są trochę inaczej postrzegane niż mężczyźni. Jednak fani często dopingują je z takim samym zapałem jak mężczyzn. Brazylijskie kobiety rywalizują w tenisie, piłce nożnej, siatkówce, koszykówce, surfingu, pływaniu czy jeździe na deskorolce. Chociaż nie dostają tyle uwagi co mężczyźni, odnoszą wiele sukcesów. Przykładem tego może być złoty medal siatkarek na Igrzyskach Olimpijskich. 

Sport w Brazylii został zauważony przez niemal wszystkich ludzi bez względu na miejsce zamieszkania, płeć czy wiek. Jest po prostu częścią historii kraju i jego kulturą.
Powrót | źródło: celebratebrazil.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.