Sport od zawsze był popularny w Czarnogórze. Był to dobry sposób rywalizacji o władzę czy udowodnienie, kto jest lepszy, czy zwinniejszy.
Zachowane materiały etnograficzne przedstawiają rzucanie kamieniami, zapasy i szermierkę. Pod koniec XIX wieku mieszkańcy Czarnogóry grali także w tenisa, piłkę nożną, golfa, ale również były popularne takie sporty jak: łyżwiarstwo, narciarstwo, szermierka, kolarstwo czy wyścigi konne.
Na początku XX wieku powstały pierwsze kluby sportowe, a w 1908 roku Czarnogóra dostała oficjalne zaproszenie od angielskiego króla Edwarda VIII do udziału w Igrzyskach Olimpijskich, jednak nie będąc członkiem MKOI nie mogła wziąć w nich udziału.
Dzisiaj sport w Czarnogórze to nie tylko popularna forma rozrywki, ale także ważne działania społeczne. W Ministerstwie Sportu, założonym w 1993 roku widnieje ok. 650 klubów sportowych z ponad 35 000 sportowcami. W Czarnogórze jest wielu utalentowanych sportowców – zwycięzców Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata czy najważniejszych międzynarodowych konkursów w siatkówce, piłce nożnej, koszykówce, piłce ręcznej, piłce wodnej czy karate.
Czarnogórskie i jugosłowiańskie kluby mają wiele sukcesów w europejskich rozgrywkach. Warto zwrócić uwagę na to, że znajdujące się tam kompleksy sportowe spełniają najwyższe międzynarodowe standardy.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.