Sport w służbie stalinowskiej polityki

2015-10-20, 10:07   A A A   drukuj  

fot. Facebook
23 października odbędzie się dyskusja "Sport w służbie stalinowskiej polityki. Na podstawie warszawskich rozgrywek piłki nożnej lat 1945-50".

Sport czasów powojennych, jak każda dziedzina życia społecznego podlegał naciskom politycznym. Temat ten zazwyczaj znajdował się na marginesie zainteresowań historyków. Dlatego historie poszczególnych klubów sportowych często wciąż funkcjonują w zmitologizowanej formule, pomijającej niezręczne fragmenty dziejów. Taka spreparowana historia staje się obowiązującym kanonem, bezkrytycznie powielanym przez dziennikarzy i kibiców.

Dyskusja w TMH będzie próbą przypomnienia skomplikowanych dziejów polskiego sportu w latach 1945-50, a punktem wyjścia do naukowych rozważań, będzie wystawa : „Futbol w ruinach miasta”, opowiadająca o piłkarskich rozgrywkach i o działalności Warszawskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. Będzie można dowiedzieć się, jak polityka komunistyczna wpływała na losy Polonii, Legii, Gwardii, ale też innych mniejszych klubów: Skry, Warszawianki, Okęcia czy AZS. Dowiemy się o tragicznych losach Sokoła, YMCA i Strzelca i o przekłamanych, wciąż obowiązujących życiorysach niektórych działaczy sportowych.

Wykład wprowadzający: dr Robert Gawkowski. Gościem honorowym spotkania będzie dr hab Artur Pasko (Uniwersytet Białostocki) oraz dr Jerzy Chełmecki (AWF Warszawa), moderatorem dr Robert Gawkowski (Uniwersytet Warszawski). Po wykładzie przewidziana dyskusja.

Wykład odbędzie się 23 października br. o godzinie 17:00 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Historii, Warszawa , Rynek Starego Miasta 29/31.
Powrót | źródło: Facebook.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.