ISSN
Sportowa Historia

Tradycyjne japońskie sporty

2014-02-14, 07:02   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Piłka nożna i koszykówka są bardzo popularne w Japonii. Wybierając się do niej warto jednak obejrzeć, któryś z tradycyjnych, japońskich sportów.

Sumo

To tradycyjny japoński sport, znany na całym świecie. Większość rikishi (zapaśnicy sumo) to profesjonalni zawodnicy, ważący 100-200kg. Zasady są proste, porównując do zapasów stylu zachodniego: dwóch zawodników ubranych w mawashi (jedwabny pas) walczy w okręgu, mającym 4,5m średnicy. Gdy jakakolwiek część ciała zawodnika wychodzi poza obszar okręgu, przegrywa grę. Profesjonalne turnieje odbywają się 6 razy w roku przez 15 dni każdego stycznia, maja i września w Ryogoku Kokugikan w Tokio, w marcu w Osace, w lipcu w Nagoi i w grudniu w Fukuoce.

Kendo
To japoński styl szermierki, który pochodzi od kenjutsu (najważniejszej sztuki walki samurajów). Podczas meczu zawodnicy noszą specjalną odzież ochronną.

Judo
To dobrze znany japoński, wojowniczy sport na całym świecie. Podstawowa zasada judo to technika samoobrony, korzystająca z siły przeciwnika. Pas, który nosi zawodnik świadczy o poziomie umiejętności, biały – początkujący, natomiast czarny – zaawansowany.

Karate
Japoński sport, pochodzący z Okinawy. Zawodnicy nie korzystają z jakichkolwiek zabezpieczeń, używają jedynie rąk i pięści. W porównaniu do innych bojowych sportów, karate jest najbardziej praktyczną sztuką walki.

Aikido
Podstawową zasadą aikido jest: „Nie zwalczaj siły siłą". Jest to sport, który ma na celu zachowanie formy i dlatego nie jest tak brutalny jak judo czy karate. Aikido jest doskonałe, jeśli chodzi o trening umysłu czy sport sprawnościowy, dlatego też stał się bardzo popularny wśród kobiet i osób starszych.

Baseball
Sport ten jest tak bardzo popularny w Japonii, że wielu fanów jest zaskoczonych, że Amerykanie uważają go za „narodowy sport". Działalność zawodowa baseballu jest dobrze rozwinięta, dwanaście klubów jest sponsorowanych przez wielkie korporacje.

Piłka nożna
Sport ten jest popularny szczególnie wśród dzieci i młodzieży. W 2002 roku Japonia wraz z Koreą Południową zorganizowały Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej.

Powrót | źródło: jnto.go.jp
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.