ISSN
Sportowa Historia

"Trójkolorowi" Polacy

2014-03-31, 06:48   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Raymond Kopa fot. Wikimedia Commons/Christophe95

Stosunkowo niedawno opinię publiczną w Polsce bulwersowały obecność w narodowej reprezentacji francuskich piłkarzy posiadających polskie korzenie Damiena Perquisa i Ludovica Obraniaka. Warto jednak przypomnieć, że wielu Polaków grało dla „Trójkolorowych".

Z pewnością najbardziej znanym jest Raymond Kopa (Kopaszewski), syn polskich imigrantów. Piłkarską karierę rozpoczynał w US Noeux-les-Mines, następnie przeniósł się do Angers SCO, skąd trafił do Stade Reims, by ostatecznie w 1956 roku założyć koszulkę Realu Madryt. W barwach „Królewskich" zdobywał mistrzostwo Hiszpanii, ale także Puchar Europy. Został pierwszym francuskim piłkarzem, który wywalczył to trofeum. W 1958 roku zdobył Złotą Piłkę, nagrodę magazynu France Football dla najlepszego piłkarza Europy. Po trzyletnim pobycie w Hiszpanii powrócił do Stade Reims. W reprezentacji Francji zagrał 45. razy, zdobywając 18. bramek. Na Mistrzostwach Świata w Szwecji w 1958 roku, jego drużyna zajęła 3. miejsce.

Na tych samych mistrzostwach zagrał inny zawodnik polskiego pochodzenia Maryan Wisnieski, który w „Trójkolorowych" barwach debiutował w wieku osiemnastu lat i do dziś pozostaje najmłodszym graczem w historii reprezentacji. W sumie w kadrze zagrał 32. mecze.

Na mundialu w 1954 roku w Szwajcarii zagrał Leon Glowacki. Dla francuskiej drużyny zagrał w sumie jedenaście spotkań, zdobywając trzy gole. Zaś na angielskich mistrzostwach w 1966 roku w obronie „Trójkolorowych" zagrał Robert Budzynski.

W narodowej drużynie Francji grali także Georges Lech (35. występów), Yannick Stopyra (33.), Bruno Rodzik (21.), Simon Zimny i Robert Siatka (obaj po 1. występie).

Warto również wspomnieć o Thadée Cisowskim. Koszulkę reprezentacji Francji założył 13. razy, zdobył 11. bramek i w odróżnieniu od pozostałych zawodników urodził się w Polsce, w Łaskowie.

Materiał na podstawie:
Michał Filek, „Kartki z historii sportu", Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2012

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.