Wspaniałe występy Polaków w Los Angeles

2015-03-31, 10:11   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. Wikimedia Commons
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles w 1932 roku okazały się dla Polaków bardzo udane. Z powodu braku funduszy wysłano na nie najlepszych i doskonale przygotowanych reprezentantów Polski.

Nasi zawodnicy startowali w 3 dyscyplinach, w lekkoatletyce, szermierce i wioślarstwie. W sumie do Stanów Zjednoczonych pojechało 20 Polskich sportowców. 

Podczas uroczystości otwarcia polską flagę niósł wioślarz Janusz Ślązak, który w Los Angeles zdobył srebrny i brązowy medal Igrzysk Olimpijskich. Wśród polskich sportowców faworytem był Janusz Kusociński, który nie zawiódł swoich fanów. W biegu na 10 000 m był pierwszy z czasem 30:11,4 min, ustanawiając tym samym nowy rekord olimpijski. Do pobicia rekordu świata, który należał do Paavo Nurmiego zabrakło mu jedynie 5,4 sek. Drugi złoty medal dla Polski wywalczyła Stanisława Walasiewiczówna w biegu na 100 m, który ukończyła z czasem 11,9 sek. jednak to nie koniec medali lekkoatletów. Trzeci tym razem brązowy krążek dorzuciła Jadwiga Wajsówna w rzucie dyskiem.  Wioślarze podobnie jak lekkoatleci zdobyli 3 medale. Jedyny srebrny medal na tych Igrzyskach dla Polski w dwójce ze sternikiem, w składzie: Jerzy Braun, Janusz Ślązak, Jerzy Skolimowski (sternik). Kolejne 2 były z brązowego kruszcu. Zdobyli je: Henryk Budziński i Jan Krenz-Mikołajczak w dwójce bez sternika oraz Jerzy Braun, Edward Kobyliński, Janusz Ślązak, Stanisław Urban i Jerzy Skolimowski (sternik) w czwórce ze sternikiem.

Brązowy medal wywalczyła również drużyna szablistów, w skład której wchodzili: Władysław Dobrowolski, Tadeusz Friedrich, Leszek Lubicz-Nycz, Adam Papée, Władysław Segda i Marian Suski.

Na Olimpijski Konkurs Sztuki z Polski wysłano ekspozycje obejmującą 18 prac. Złoty medal w dziedzinie rzeźby został przyznany Józefowi Klukowskiemu za „Wieńczenie zawodnika”. Srebro zaś w dziale malarstwa i grafiki Janinie Konarskiej za drzeworyt „Narciarze”. Został również wyróżniony obraz Wacława Borowskiego „Łuczniczka” i rzeźba Antoniego Kenara „Hokeista”. 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.