Wydarzyło się: Kulesza odwołany ze stanowiska trenera kadry narodowej

2015-12-28, 10:00   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Bogaerts, Rob
W dniu 22 grudnia 1980 roku Ryszard Kulesza został odwołany ze stanowiska selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej. Decyzja miała związek z tzw. aferą na Okęciu, w którą byli zamieszani członkowie kadry narodowej.

Kulesza przejął reprezentację w październiku 1978 roku po rezygnacji Jacka Gmocha. Prowadzona przez niego kadra przegrała awans do finałów mistrzostw Europy w piłce nożnej w 1980 roku (w Grupie 4 lepsi od Biało-Czerwonych okazali się Holendrzy). Szansą na rehabilitację były eliminacje do mistrzostw świata w Hiszpanii w 1982 roku.  28 listopada 1980 roku, tuż przed wylotem na mecz wyjazdowy na Maltę, bramkarz reprezentacji Józef Młynarczyk przybył na lotnisko Okęcie w stanie nietrzeźwym. Kulesza podjął natychmiastową decyzję o pozostawieniu go w kraju. W obronie Młynarczyka stanęło trzech innych kadrowiczów – Zbigniew Boniek, Stanisław Terlecki i Władysław Żmuda. Ostatecznie Kulesza zabrał bramkarza na zgrupowanie poprzedzające mecz na Malcie.

Decydujący głos należał jednak do władz PZPN. Podjęto decyzję o ukaraniu Młynarczyka oraz występujących w jego obronie zawodników. Nakazano im powrót ze zgrupowania, przez co nie zagrali w meczu eliminacyjnym na Malcie. Kilka tygodni później ukarano ich dłuższym odsunięciem od gry w reprezentacji (ostatecznie skrócono kary wszystkim piłkarzom poza Terleckim), zaś trener Kulesza został zwolniony ze stanowiska selekcjonera reprezentacji. Zastąpił go Antoni Piechniczek.

Po zakończeniu przygody z kadrą Polski Kulesza pracował w Tunezji i Maroku, a po powrocie z kraju przez kilkanaście lat aktywnie uczestniczył w pracach PZPN. W latach 1991-1999 był wiceprezesem związku ds. trenerskich.  
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.