Wydarzyło się: najlepsi młodzi lekkoatleci w Bydgoszczy

2015-07-13, 10:23   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Przemysław Jahr
W dniach 8-13 lipca 2008 roku w Bydgoszczy odbyły się 12. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce. Po raz pierwszy w historii gospodarzem imprezy tej rangi było polskie miasto.

Decyzja o powierzeniu Bydgoszczy organizacji światowego czempionatu juniorów w lekkoatletyce zapadła w marcu 2006 roku podczas Międzynarodowego Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych w Osace. Zawody były największą imprezą sportową organizowaną dotychczas w Polsce. Wzięło w niej udział 1520 zawodników ze 166 krajów, rywalizujących na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Na mistrzostwach akredytowanych było 160 dziennikarzy, a występy młodych lekkoatletów transmitowała telewizja Eurosport.

Polacy zaprezentowali się na miarę swoich możliwości. Zajęli kilka punktowanych miejsc, a jedyny medal - z najcenniejszego kruszcu - zdobył niespodziewanie w biegu na 200 metrów Robert Szpak. Urodzony w Kołobrzegu sprinter pokonał po zaciętej walce faworyta Egipcjanina Ihaba Al Sayeda Abdelrahmana.

Ciekawostką jest fakt, że bydgoska impreza była dopiero trzecią organizowaną w Polsce pod egidą IAAF, czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych. Wcześniej, w 1987 roku, odbyły się w Warszawie mistrzostwa świata w biegach przełajowych, natomiast w 1999 roku, również w Bydgoszczy, zorganizowano mistrzostwa świata juniorów młodszych.

Stadion lekkoatletyczny został przebudowany specjalnie z myślą o światowej imprezie. Koszt generalnego remontu wyniósł prawie 42 miliony złotych. Po jego zakończeniu obiekt mógł pomieścić ponad 20 tysięcy osób (wszystkie miejsca siedzące). 
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.