ISSN
Sportowa Historia

Wydarzyło się: pierwszy mecz Cracovii na swoim stadionie

2015-04-06, 09:07   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Thom R
Ponad 100 lat temu, dokładnie 31 marca 1912 roku, piłkarze Cracovii rozegrali debiutanckie spotkanie na swoim stadionie. Ich rywalem był zespół LKS Pogoń.

Mieszczący się na „łąkach zwierzynieckich” (południowa część Błoni) obiekt został zbudowany w 1912 roku w szóstą rocznicę istnienia klubu, co czyni go najstarszym wciąż używanym stadionem piłkarskim. Zaprojektował go Franciszek Mączyński, znany krakowski architekt oraz konserwator zabytków. Teren, na którym powstał obiekt przejęto od sióstr Norbertanek w wieczystą dzierżawę. Pracami budowlanymi kierował inż. Tadeusz Zieliński.  Budowa nie byłaby możliwa bez społecznej ofiarności, dzięki której zebrano 8 200 koron. Widownia stadionu składała się wówczas z drewnianej trybuny na 300 miejsc siedzących i nasypu z miejscami stojącymi. Był to pierwszy na ziemiach polskich stały stadion będący własnością klubu sportowego.

Inauguracja obiektu nastąpiła 31 marca 1912 roku towarzyskim meczem przeciwko Pogoni Lwów, który zakończył się remisem 2:2. Spotkanie oglądało kilka tysięcy kibiców. Na stadionie pojawiło się wielu przedstawicieli świata sportu, polityki i kultury.

Późniejsze losy stadionu były bardzo burzliwe. W lipcu 1925 roku Kraków dotknęła wielka powódź, ucierpiał przy tym również obiekt Cracovii. Przy okazji remontu wybudowano największy w Polsce betonowy tor wyścigowy. Tor miał wymiary 440 metrów długości i 8 metrów szerokości. W 1963 roku spłonęła zabytkowa drewniana trybuna. Odbudowa stadionu trwała aż  3 lata. Dopiero  w czerwcu 2005 roku doszło do sprzedaży przez siostry Norbertanki miastu gruntów, na których leży obiekt. Umożliwiło to dalszą realizację założonych planów modernizacji. Wyremontowany stadion został oddany do użytku we wrześniu 2010 roku.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.