ISSN
Sportowa Historia

Wydarzyło się: pierwszy ośmiometrowy skok w hali

2016-02-15, 11:41   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Irish Defence Forces
12 lutego 1977 roku Grzegorz Cybulski wynikiem 8,01 m ustanowił halowy rekord Polski w skoku w dal. Jego rezultat poprawił dopiero 32 lata później Marcin Starzak (8,07 m).

Cybulski był pierwszym Polakiem, który skoczył w hali ponad osiem metrów. Jego wynik był jednym z najdłużej utrzymujących się rekordów kraju w lekkoatletyce. Został poprawiony dopiero w 2009 roku przez Marcina Starzaka (trzykrotnie – 8,07 m, 8,09 m i 8,18 m). 

Urodzony w Nowej Soli skoczek dzierżył również rekord kraju na otwartym stadionie. Dwa lata wcześniej, w Warszawie, skoczył 8,27 m, co było wówczas 3. wynikiem na świecie. Kilka tygodni później Cybulski uzyskał ten sam rezultat podczas rozgrywanej w Rzymie Uniwersjady. Ze stolicy Włoch przywiózł złoty medal. Jego rekord z otwartego stadionu przetrwał nieco krócej – bo „tylko” 26 lat. Poprawił go – zaledwie o 1 cm - dopiero w 2001 roku Grzegorz Marciniszyn. W 1975 roku roku w prestiżowym rankingu Track & Field News Cybulski zajął 1. miejsce, natomiast w plebiscycie Przeglądu Sportowego uplasował się na 7. pozycji. 

W latach 70-tych uważany był za jednego z najlepszych skoczków w dal na świecie. Niestety w jego sportowej biografii brak spektakularnych sukcesów. Poza złotem na Uniwersjadzie, może pochwalić się brązowym „krążkiem” zdobytym podczas halowych mistrzostw Europy w Rotterdamie w 1973 roku. Dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich – Monachium (1972) i Montreal (1976). Kilka lat temu uznano go za najlepszego polskiego skoczka w dal 90-lecia.

Po zakończeniu kariery pracował jako trener i nauczyciel WF. Przez kilka lat zmagał się alkoholizmem. Trafił do Domu Pomocy Społecznej w Szczawnie, gdzie udało mu się wyjść z nałogu.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.