W dniu 22 lipca 1956 roku oddano do użytku Stadion Śląski w Chorzowie. W meczu otwarcia ulegliśmy reprezentacji NRD 0:2.
Wybór terminu nie był przypadkowy. Właśnie tego dnia obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, najważniejsze święto państwowe w okresie Polski Ludowej, stworzone na pamiątkę rocznicy ogłoszenia Manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku. Uroczysta inauguracja stadionu była ukoronowaniem sześcioletniego okres jego budowy, która pociągnęła ze sobą ogromne koszty. Kluby sportowe z okręgu katowickiego wpłaciły do kasy komitetu budowy ponad 100 tysięcy złotych. Szukano kibiców, którzy podejmą się prac budowlanych nieodpłatnie. Obliczono, że społeczeństwo z tego regionu przepracowało łącznie 589 938 roboczogodzin, a wartość tej pracy wyceniono na 1 500 000 ówczesnych złotych. Co ciekawe, równocześnie powstawał inny reprezentacyjny obiekt - Stadion Dziesięciolecia.
Jednym z centralnych punktów uroczystości był towarzyski mecz międzypaństwowy. Reprezentacja Polski pod wodzą Ryszarda Koncewicza zmierzyła się z zespołem NRD. Władza ludowa wykorzystała nadarzającą się okazję do uruchomienia machiny propagandowej. Stadion był reklamowany jako szczyt osiągnięć techniki i budownictwa sportowego. Tuż przed gwizdkiem „otwierającym” spotkanie nad koroną obiektu przeleciały samoloty, które zrzucając na trybuny goździki przypominały o obchodzonym tego dnia święcie.
Pojedynek toczony był w szybkim tempie, nie brakowało okazji z obu stron. Ostatecznie zakończył się zasłużonym zwycięstwem gości 2:0 po bramkach Willy’ego Trögera (62`) oraz Horsta Assmy (66’). Wiele źródeł błędnie przypisuje pierwsze trafienie (samobójcze) polskiemu obrońcy Józefowi Walczakowi, dla którego był to drugi i zarazem ostatni występ z orzełkiem na piersi.
Dopiero trzy lata później stadion doczekał się pierwszego w Polsce sztucznego (elektrycznego) oświetlenia, które umożliwiało rozgrywanie na nim spotkań wieczorową porą. W 1993 roku Polski Związek Piłki Nożnej nadał mu status Stadionu Narodowego.
Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.
Brak komentarzy.
Nazwa organizacji reprezentującej kraj: Polski Związek Piłki Nożnej
Data powstania organizacji: 20 grudnia 1919
Członkostwo w strukturach międzynarodowych: UEFA (2 marca 1955), FIFA (20 kwietnia 1923)
Najważniejsze daty w historii polskiej piłki nożnej
7 lutego 1867 – powstaje Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" Lwów, w którym rozwija się między innymi piłka nożna, założyciele Łukasz Goldenthal oraz Kazimierz Żukotyński
1888 – Henryk Jordan zakłada w Krakowie Park Zabaw i Gier gdzie można było zapoznać się z piłką nożną
1889 – Henryk Jordan przywozi z Niemiec do Krakowa futbolówkę
1890 – szkolne drużyny rozgrywają turnieje na krakowskich Błoniach