ISSN
Sportowa Historia

Wydarzyło się: powstał Polski Komitet Olimpijski

2015-10-19, 09:35   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Mateusz Opasiński
12 października 1919 roku został utworzony Polski Komitet Olimpijski. Na czele organizacji stanął książę Stefan Lubomirski.

Zjazd założycielski odbył się w salce konferencyjnej Hotelu Francuskiego w Krakowie. Jego organizatorami byli działacze turystyczni, lekkoatletyczni oraz narciarscy. Co ciekawe, ta sama grupa osób dzień wcześniej utworzyła Polski Związek Lekkiej Atletyki. Na prezesa PKOl powołano księcia Stefana Lubomirskiego, natomiast protektorat objął Naczelnik Państwa Józef Piłsudski. Początkowo nazwa organizacja brzmiała Polski Komitet Igrzysk Olimpijskich. Od początku swojej działalności należała ona do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, a jej głównym celem było wysłanie polskiej reprezentacji na letnie Igrzyska do Antwerpii (1920 rok).

Z powodu wybuchu wojny polsko-bolszewickiej zostały przerwane przygotowania polskiej ekipy do startu w Antwerpii. Sportowcy znad Wisły wzięli udział w olimpiadzie dopiero cztery lata później w Paryżu. Do stolicy Francji wysłano 66-osobową reprezentację, która zdobyła dwa medale – czwórka kolarzy torowych zdobyła srebro w rywalizacji drużynowej (4 km na dochodzenie), a porucznik Adam Królikiewicz na koniu „Picador” wywalczył 3. miejsce w konkursie skoków. Cztery lata później w Amsterdamie doczekaliśmy się złotego medalu – Haliny Konopackiej w rzucie dyskiem. 

W kolejnych latach rosła rola PKOl w światowym ruchu olimpijskim. W latach 1928-1937 we władzach MKOL zasiadało dwóch Polaków – Ignacy Matuszewski oraz generał Stanisław Rouppert. Dzięki ich staraniom powierzono Warszawie organizację sesji MKOL – w 1937 roku. Tego samego zaszczytu stolica Polski dostąpiła w 1969 roku.

W 1948 roku organizacja przyjęła nową nazwę – Polski Komitet Olimpijski, która obowiązuje do dzisiaj. Wszystkie informacje na temat bieżącej działalności PKOL są dostępne pod adresem: www.olimpijski.pl .
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.