Wydarzyło się: premierowa edycja Pucharu Świata na skoczni w Wiśle-Malince

2016-01-11, 12:05   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/D T G
9 stycznia 2013 roku na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince odbyły się zawody z cyklu Pucharu Świata. Konkurs zakończył się zwycięstwem Norwega Andersa Bardala.

Pierwszy skok na nowej skoczni w Wiśle-Malince oddał nie kto inny, jak sam patron obiektu, a miał on miejsce 17 września 2008 roku. Adam Małysz przeskoczył punkt konstrukcyjny i choć lot nie był oficjalnie mierzony ani oceniany przez sędziów, w prasie pojawiły się informacje o uzyskanej odległości 126 m. Nieoficjalne źródła donoszą, że jeszcze dłuższy skok oddał chwilę później Piotr Żyła, który wylądował na 129 m lub 130 m.

W tym samym roku na skoczni im. Adama Małysza odbyły się letnie Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, a zimą zawody Pucharu Kontynentalnego. W tym samym czasie władze PZN podjęły starania o przyznanie Wiśle prawa organizacji zawodów z cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich. Na pojawienie się światowej czołówki mieszkańcy tego miasta czekali do początku 2013 roku. W dniu 9 stycznia rozegrano konkurs z udziałem najlepszych skoczków. W imprezie odbywającej się pod egidą FIS zwyciężył Norweg Anders Bardal. W czołowej „dziesiątce” znalazło się dwóch Polaków – szósty był Piotr Żyła, a tuż za nim uplasował się Kamil Stoch. Do drugiej rundy awansowali też Maciej Kot (ostatecznie zajął 13. miejsce) oraz Stefan Hula (27. miejsce). Konkurs odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych – przy bardzo porywistym, często zmieniającym kierunek wietrze.

Rok później konkurs w Wiśle-Malince nie znalazł się w kalendarzu Pucharu Świata. Brak śniegu w Zakopanem sprawił jednak, że organizatorzy musieli przenieść zawody właśnie na ten obiekt. W kolejnych dwóch sezonach władze FIS ponownie przyznały skoczni im. Adama Małysza organizację zawodów Pucharu Świata. 
Powrót | źródło: Wikipedia.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.