ISSN
Sportowa Historia

Wydarzyło się: prezentacja modelu Syrena Sport

2016-05-02, 11:42   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Jakub Hałun
1 maja 1960 roku na terenie zakładów samochodowych FSO w Warszawie odbyła się oficjalna prezentacja prototypu Syreny Sport, pierwszego polskiego samochodu sportowego.

Syrena Sport był owocem pracy grupy zapaleńców, którzy wbrew otaczającej ich socjalistycznej rzeczywistości, koncentrującej się wyłącznie na polityce „zaciskania pasa” i ograniczania potrzeb obywateli, postanowili stworzyć samochód stanowiący kwintesencję marzeń „szarego Kowalskiego”.

W 1956 roku zdecydowano się wyeliminować wady wcześniejszego modelu Syreny. Planowano znaleźć zastępstwo dla tego samochodu, traktowanego jako pojazd tymczasowym. Rozpoczęto prace nad tzw. „autem popularnym”. Prowadzono szereg badań w celu znalezienie nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Pod płaszczykiem tego projektu, często po godzinach, powstawał prototyp sportowej wersji Syreny. Zaczęto od zaprojektowania płyty podłogowej, w międzyczasie podjęto decyzję o wykorzystaniu do napędu auta silnika czterosuwowego S-16. Samochód przewidziany był jako kabriolet, do którego przyspawano na stałe dach. Główny projektant Czesław Nawrot nie krył swoich inspiracji – wzorował się  m.in. na różnych modelach Ferrari i Mercedesie 190SL.

Przygotowana makieta auta zyskała poparcie władz fabryki, która uznała, że projekt jest warty uwagi, nadal traktowano go jednak jako przedsięwzięcie drugorzędne. Zyskał rozmach dopiero wtedy, gdy pod wpływem partyjnej ideologii postanowiono przykleić mu łatkę „czynu majowego”. Grupka zapaleńców otrzymała środki finansowe. Mimo napiętego kalendarza konstruktorzy zdołali ukończyć pracę i zaprezentować prototyp podczas obchodów święta 1 maja. Samochód cieszył się dużym zainteresowaniem społeczeństwa i mediów, był wystawiany na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie wywołał nie lada sensację. Był ucieleśnieniem marzeń polskiego obywatela, którego nigdy nie będzie stać na taką „zabawkę”. Dziś uznaje się go za jedną z największych legend polskiej motoryzacji.
Powrót | źródło: Wikipedia.pl/Syrena.eu
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.