Wydarzyło się: rekord frekwencji na Śląskim w Chorzowie

2015-09-21, 09:21   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Zuber
W dniu 18 września 1963 roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie rozegrano mecz Pucharu Europy Mistrzów Krajowych pomiędzy Górnikiem Zabrze, a Austrią Wiedeń. Na trybunach zasiadła rekordowa liczba 120 tysięcy kibiców.

Stadion Śląski był przez wiele lat areną zmagań polskiej drużyny narodowej, mimo to rekord frekwencji padł podczas meczu zespołów klubowych. 18 września 1963 roku Górnik Zabrze rozgrywał mecz rundy wstępnej Pucharu Europy Mistrzów Krajowych przeciwko Austrii Wiedeń. Obiekt mógł oficjalnie pomieścić 87 tysięcy widzów, ale często notował nadkomplet na trybunach (zazwyczaj od 90-100 tysięcy widzów). Spotkanie cieszyło się jednak ponadprzeciętnym zainteresowaniem. Na stadion przybywali kibice z całego Śląska, a nawet innych zakątków kraju, którzy chcieli obejrzeć na własne oczy świeżo upieczonego mistrza Polski z Ernestem Polem i Zygfrydem Szołtysikiem w składzie. Rekord frekwencji został złamany – organizator szacował, że na trybunach zasiadło aż 120 tysięcy osób. Mało który zespół w Europie mógł się pochwalić tak liczną widownią. Dla porównania, spotkanie finału Pucharu Europy Mistrzów Krajowych w 1964 roku pomiędzy Interem Mediolan, a Realem Madryt obejrzało na Praterstadion w Wiedniu „tylko” 72 tysiące kibiców. Oczywiście wynik zanotowany w Chorzowie był największą frekwencją odnotowaną kiedykolwiek na obiekcie sportowym w Polsce.

Mecz zakończył się skromnym zwycięstwem gospodarzy 1:0. Bramkę na wagę wygranej zdobył w 71. minucie reprezentant Polski Jan Lentner. Spotkanie rewanżowe zakończyło się takim samym wynikiem, tyle że dla Austriaków. Zgodnie z obowiązującym wówczas przepisami o awansie do kolejnej rundy miała zadecydować nie dogrywka bądź rzuty karne, a dodatkowy mecz, który rozstrzygnął na swoją korzyść zespół z Zabrza (2:1).

Poprawienie rekordu frekwencji w kolejnych latach stało się niemożliwe. Coraz bardziej rygorystyczne przepisy bezpieczeństwa zmuszały kluby do przebudowy swoich obiektów, przez co dostępnych było mniej miejsc siedzących. Obecnie na Stadionie Śląskim trwa przebudowa, po której obiekt będzie liczył „zaledwie” 55 tysięcy miejsc siedzących na dwóch kondygnacjach. Planowany koniec inwestycji to pierwsza połowa 2016 roku.

Podczas pamiętnego meczu Górnik Zabrze wystąpił w następującym składzie: Hubert Kostka, Waldemar Słomiany, Stanisław Oślizło, Edward Olszówka, Ernest Pol, Jan Kowalski, Joachim Czok, Erwin Wilczek, Zygfryd Szołtysik, Jerzy Musiałek, Roman Lentner.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.