Wydarzyło się: Stanisław Królak wygrał Wyścig Pokoju

2015-05-18, 11:43   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Bundesarchiv, Bild 183-30618-0001
W zeszłym tygodniu, 15 maja, obchodziliśmy 59. rocznicę pierwszego polskiego zwycięstwa w Wyścigu Pokoju. W trykocie lidera na metę ostatniego etapu w Pradze wjechał Stanisław Królak.

Polak zwyciężył w dziewiątej edycji tego prestiżowego, amatorskiego wyścigu wieloetapowego. Jego walka o końcowy triumf miała bardzo dramatyczny przebieg. Według anegdoty, Królak miał sięgnąć w tunelu prowadzącym na stadion po pompkę i zlać nią radzieckich kolarzy. Zwycięzca musiał później wielokrotnie opowiadać tą historię. Choć zarzekał się, że jest to tylko plotka, na stałe wpisała się historię Wyścigu Pokoju, zyskując wymiar polityczny.

Zwycięstwo Królaka, który był najszybszy również na jednym z etapów, przyczyniło się do wzrostu popularności kolarstwa nad Wisłą. Dzieci prosiły swoich rodziców o rower, bawiły się plastikowymi figurkami kolarzy, grały w wyścig kapslami, na których widniały nazwiska ulubionych kolarzy. Ludzie zwalniali się z pracy, przerywali wszelkie inne zajęcia, aby choć przez kilka sekund móc podziwiać jadących zawodników. Ogromne tłumy kibiców oczekiwały na kolarzy we wszystkich miastach, przez które biegła trasa wyścigu.

Na kolejne zwycięstwo rodaka w Wyścigu Pokoju polscy kibice musieli czekać aż 14 lat. W 1970 roku triumfatorem imprezy został Ryszard Szurkowski, który powtórzył swój wyczyn w 1971 i 1973 roku. Z końcowego triumfu cieszyli się również Lech Piasecki w 1985 roku oraz Piotr Wadecki w 2000 roku.
Powrót | źródło: Wikipedia.pl/Onet.pl/własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.