Zadbali o każdy szczegół historii

2014-12-15, 14:12   A A A   drukuj  

fot. morguefile.com/dhester

Materiały archiwalne dotyczące Tatr i Podtatrza, które gromadzili przez całe swoje życie Zofia i Witold Paryscy, po 2,5 latach prac udało się uporządkować – autorzy m.in. „Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej”.

Rękopisy na mocy testamentu trafiły do Tatrzańskiego Parku Narodowego w 2001 roku, jednak formalnie TPN stał się ich właścicielem w listopadzie 2013 roku. Możliwe to było dzięki rozpoczęciu współpracy z Fundacją im. Zofii i Witolda Paryskich, która pozyskała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środki na digitalizację zbiorów pp. Paryskich, w latach 2013-2014 udało się uporządkować i zeskanować znaczną część zbioru.

Archiwum pp. Paryskich składa się z 6 zespołów akt (2325 teczek, prawie 460 tys. stron dokumentów), które zajmują w magazynie 38 metrów bieżących półek.

W dokumentach można odszukać informację dotyczące m.in. gwary, miejscowości podtatrzańskich, muzyki, narciarstwa, pasterstwa, ratownictwa, speleologii, taternictwa, turystyki oraz topografii, a także są w zbiorach bilety wizytowe z wierzchołków tatrzańskich pozostawione przez zdobywców, sprawozdania z wypraw taternickich.

Drugim pod względem objętości zespołem są Teczki Biograficzne (20 % całości). To prawie 5,3 tys. kopert, w których Witold Paryski gromadził materiały o ludziach związanych z Tatrami. Swoje „teczki” mają tu np. Mariusz Zaruski oraz oraz Józef Oppenhaim.

Odrębnym zbiorem jest Biblioteczka Andyjska, zawierająca materiały zbierane przez Witolda Paryskiego przed, w czasie i po wyprawie w masyw Puna de Atacama.

Ostatnia grupa materiałów to tzw. Eliaszów Zbiór. Jest to spuścizna po Wojciechu, Walerym i Stanisławie Eljaszach-Radzikowskich.  Materiały zostały zakupione przez Witolda Paryskiego w 1935 roku i stanowiły nieocenione źródło informacji m.in. o początkach istnienia Towarzystwa Tatrzańskiego. 

Baza została udostępniona pod adresem: krokus.tpn.pl/teczkipar/teczki.php.

Zdigitalizowane teczki tematycznych są dostępne w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Szczegółowe zasady korzystania z materiałów określa regulamin udostępniania zbiorów dostępny na stronie biblioteka.tpn.pl.

Powrót | źródło: wspinanie.pl
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.