ISSN
Sportowa Historia

100 lat Panie Sobiesławie!

2012-01-27, 09:53   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Dziś swoje 82. urodziny obchodzi Sobiesław Zasada, jeden z najbardziej utytułowanych kierowców rajdowych w Polsce.

Chcąc opisać osiągnięcia Sobiesława Zasady z pewnością powstałaby z tego wielka księga. My postaramy się opowiedzieć krótko o tych najważniejszych. Zasada urodził się 27 stycznia 1930 roku w Dąbrowie Górniczej. Z wykształcenia jest ekonomistą, ukończył Akademię Handlową w Krakowie. Początkowo uprawiał lekką atletykę oraz tenis stołowy. Sportem samochodowym zainteresował się w wieku 15. lat. Jako kierowca rajdowy jedenastokrotnie zostawał Mistrzem Polski. Trzy razy sięgnął po tytuł Mistrza Europy, trzy razy również był wicemistrzem. Był kierowcą fabrycznym Steyr Puch, Porsche, BMW i Mercedes-Benz.

W 1977 roku zajął się rozwijaniem własnej firmy. Działająca do dziś firma Alpha z powodzeniem zajmuje się produkcją zamków błyskawicznych. Współpracował z takimi gigantami na rynku jak Porsche AG, czy też Mercedes-Benz. Założył „Grupę Zasada”, która przejęła kontrolę nad największymi polskimi producentami ciężarówek i autobusów. Został odznaczony między innymi Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim. Sobiesław Zasada jest autorem wielu książek.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.